Marine Management

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Oulu
Address: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, FI-90570 Oulu, P.O.Box 413 University of Oulu
Fax:


  • Fleming Vivi, +358 295 251 879
    E-mail: vivi.fleming@syke.fi
    Head of Unit
    Itämeren rehevöitymis- ja pitkäaikaismuutosten tutkimus. Itämeren suojeluun liittyvien sovellusten ja työkalujen tuottaminen. Meristrategiadirektiivin ja HELCOM Itämeren toimintasuunnitelman toimeenpanoa tukevat kansainväliset hankkeet.


  • Alsila Annika, +358 295 252 247
    E-mail: annika.alsila@syke.fi
    Trainee, University student
  • Hoikkala Laura, 
    E-mail: laura.hoikkala@syke.fi
    Researcher
  • Kallio Kari, +358 400 148 529
    E-mail: kari.y.kallio@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Meri- ja sisävesiseurantojen kehittäminen, erityisesti liittyen kaukokartoitusmenetelmiin ja automaattiasemamittauksiin.
  • Knuuttila Seppo, +358 295 251 286
    E-mail: seppo.knuuttila@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Itämeren kuormitusarviot ja rannikkovesien tilan seuranta, lähialueyhteistyö etenkin Pietarin alueen kuormituksen ja -tulosten laadun kehittämisessä, Suomenlahden lintukuolemien tutkimus
  • Korpinen Samuli, +358 40 661 8977, +358 29 525 1811
    E-mail: samuli.korpinen@syke.fi
    Research Manager
    Merenhoidon suunnittelun asiantuntijatyön koordinointi. Merenpohjan tilan ja seurantamenetelmien hankekoordinointi.
  • Kotilainen Pekka, +358 295 251 317
    E-mail: pekka.kotilainen@syke.fi
    Senior Researcher
    Itämereen maalta tulevan ravinne- ja raskasmetallikuormitustietokannan ylläpito ja kehittäminen, radiokatiivisten aineiden seuranta Itämeressä -tietokannan ylläpito ja kehittäminen
  • Laamanen Leena, 
    E-mail: leena.laamanen@syke.fi
    Researcher
  • Lai Tin-Yu, +358 295 252 167
    E-mail: tin-yu.lai@syke.fi
    Researcher
  • Nygård Henrik, +358 295 251 469
    E-mail: henrik.nygard@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Pohjaeliöstön seurannan koordinointi, seurantamenetelmien ja analytiikan kehitystyö, indikaattorikehitystyö MARMONI-hankkeessa, meristrategiadirektiivin toimeenpanon tuki
  • Näkki Pinja, 
    E-mail: pinja.nakki@syke.fi
    Researcher
  • Oljemark Kaius, 
    E-mail: kaius.oljemark@syke.fi
    Researcher
  • Outinen Okko, 
    E-mail: okko.outinen@syke.fi
    Researcher
    Itämeren melu-, vieraslaji- ja pohjaeläinseuranta.
  • Rantajärvi Eija, +358 295 251 542
    E-mail: eija.rantajarvi@syke.fi
    Coordinator
    Merikeskuksen ulkoisen viestinnän kehittäminen 1. Meren tilan ajankohtaisjulkaisun vetovastuu: ideointi, kehitys, koordinointi, toimitus 2. Tutkimustiedon monipuolinen yleistajuistaminen: websivut, opetusmateriaalit, julisteet, esitteet, erillisjulkaisut
  • Rissanen Jouko, +358 295 251 566
    E-mail: jouko.rissanen@syke.fi
    Project Manager
    Merikeskuksen tietojärjestelmien integrointi ja kehittäminen, pintavesien tilan tietojärjestelmät ja näytteenoton standardisointi
  • Räike Antti, +358 295 251 586
    E-mail: antti.raike@syke.fi
    Senior Researcher
    Jokien ainevirtaamat, Itämeren kuormitus, rannikon hajakuormitusseuranta
  • Setälä Outi, +358 295 251 635
    E-mail: outi.setala@syke.fi
    Leading Researcher
    Merenhoitoon, meren roskaantumisen seurantaan ja roskaantumiseen liittyvä tutkimus, kansalaishavainnoinnin kehittämistyö ja vieraslajityöt.
  • Suikkanen Sanna, +358 295 251 660
    E-mail: sanna.suikkanen@syke.fi
    Senior Research
    Kasviplanktonekologian, haitallisten leväkukintojen ja planktonyhteisön pitkäaikaismuutosten tutkimus. Meren makroroskien seurannan koordinointi.
  • Talvitie Julia, +358 29 525 1328
    E-mail: julia.talvitie@syke.fi
    Researcher
  • Tirroniemi Jyri, +358 46 921 3838, +358 295 252 156
    E-mail: jyri.tirroniemi@syke.fi
    Researcher

© Copyright Environmental Administration |  Feedback