Ekosysteemipalvelut

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:

Oulu
Osoite: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, 90570 Oulu, PL 413 Oulun yliopisto
Faksi:


  • Vihervaara Petteri, +358 295 251 740
    Sähköposti: petteri.vihervaara@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Biodiversiteetti- ja ekosysteemipalvelututkimus.


  • Auvinen Ari-Pekka, +358 295 251 080
    Sähköposti: ari-pekka.auvinen@syke.fi
    Tutkija
    Luonnon monimuotoisuuden (biodiversiteetin) seuranta ja indikaattorien kehittäminen, Luonnontila.fi -sivuston ylläpito
  • Heikkinen Risto, +358 295 251 151
    Sähköposti: risto.heikkinen@syke.fi
    Johtava tutkija
    Luonnonsuojelubiologia, ilmastonmuutos ja biodiversiteetti, biodiversiteettimallinnus
  • Hurskainen Pekka, +358 29 525 2036
    Sähköposti: pekka.hurskainen@syke.fi
    Tutkija
  • Ilvonen Jaakko, +358 50 502 0272, +358 29 525 2215
    Sähköposti: jaakko.ilvonen@syke.fi
    Tutkija
  • Jussila Tytti, +358 295 251 015
    Sähköposti: tytti.jussila@syke.fi
    Apulaistutkija
  • Kaipiainen-Väre Heidi, +358 295 251 249
    Sähköposti: heidi.kaipiainen@syke.fi
    Biologi
    Uhanalaiset kasvit, lajitietokanta (kasvit)
  • Kivinen Sonja, +358 295 251 928
    Sähköposti: sonja.i.kivinen@syke.fi
    Tutkija
  • Kortelainen Pirkko, +358 295 251 306
    Sähköposti: pirkko.kortelainen@syke.fi
    Johtava tutkija
    Biogeokemialliset kierrot, kasvihuonekaasuemissiot järvistä, järvet hiilen nieluna, huuhtoutuminen boreaalisilta valuma-alueilta
  • Kropsu Elisa, +358 295 252 244
    Sähköposti: elisa.kropsu@syke.fi
    Korkeakouluharjoittelija
  • Kulha Niko, +358 295 251 011
    Sähköposti: niko.kulha@syke.fi
    Tutkija
  • Kullberg Peter, +358 295 251 965
    Sähköposti: peter.kullberg@syke.fi
    Tutkija
  • Mäyrä Janne, 
    Sähköposti: janne.mayra@syke.fi
    Tutkija
  • Norros Veera, +358 40 685 0470, +358 295 251 459
    Sähköposti: veera.norros@syke.fi
    Tutkija
    Itämeren planktonekosysteemin mallinnus, ravintoverkkomallinnus, planktoneliöiden toiminnallisiin ominaisuuksiin perustuva (trait-based) mallinnus, Bayesilaiset menetelmät
  • Palmroos Ida, +358 295 252 235
    Sähköposti: ida.palmroos@syke.fi
    Apulaistutkija
  • Punttila Pekka, +358 295 251 523
    Sähköposti: pekka.punttila@syke.fi
    Vanhempi tutkija
    Metsien luonnonsuojeluekologinen tutkimus, hyönteisekologiset tutkimukset
  • Sirkiä Päivi, +358 295 251 091
    Sähköposti: paivi.sirkia@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
  • Vanhala Pekka, +358 295 251 724
    Sähköposti: pekka.vanhala@syke.fi
    Erikoistutkija
    Mikrobiekologia, maaperätiede, ekosysteemipalvelut, tutkimuksen kaupallistaminen ja asiakkuuksien kehittäminen, kansalaistiede (Citizen science)
  • Virkkala Raimo, +358 295 251 747
    Sähköposti: raimo.virkkala@syke.fi
    Johtava tutkija
    Ilmastonmuutoksen vaikutukset biodiversiteettiin, lintujen ekologia, metsien suojelubiologia.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta