Vesien kunnostus

Oulu
Osoite: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, 90570 Oulu, PL 413 Oulun yliopisto
Faksi:

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:

Jyväskylä
Osoite: Survontie 9 A, Survontie 9 A,40500 Jyväskylä, Survontie 9 A Jyväskylä
Faksi:


  • Karjalainen Satu, +358 40 751 0073, +358 295 251 262
    Sähköposti: satu.maaria.karjalainen@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    piileväseurannat, piileväluokittelu, biologisten seurantamenetelmien kehittäminen, vesienpuhdistuskosteikkojen toiminta


  • Annala Mari, +358 50 591 5703, +358 295 251 797
    Sähköposti: mari.annala@syke.fi
    Tutkija
    Akvaattinen ekologia, metsätalouden vesistövaikutuksiin liittyvät tutkimus- ja kehitystehtävät, valtakunnallisen vesistökunnostusverkoston tehtävät, kuntien kiertotalous- ja vähähiilisyyshankkeet
  • Heino Jani, +358 295 251 157
    Sähköposti: jani.heino@syke.fi
    Erikoistutkija
    Vesien ekosysteemipalveluiden ja monimuotoisuuden arviointimenetelmien kehittäminen.
  • Härkönen Laura, +358 504 755 004, +358 295 251 009
    Sähköposti: laura.harkonen@syke.fi
    Erikoistutkija
    Järvien kunnostukseen, vesienhoitoon ja valtakunnalliseen vesistökunnostusverkostoon liittyvät tutkimus- ja kehitystehtävät.
  • Karttunen Krister, +358 44 277 6489
    Sähköposti: krister.karttunen@syke.fi
    Tutkija
    Vesipolitiikkadirektiivin toimeenpanoon ja vesien kunnostukseen liittyvät asiantuntijatehtävät sekä vesiekologinen tutkimus.
  • Kasvio Pinja, +358 50 512 9400, +358 295 252 149
    Sähköposti: pinja.kasvio@syke.fi
    Tutkija
    Vesien hoitoon ja kunnostuksen sekä hulevesiin liittyvät tutkimus- ja kehitystehtävät. Valtakunnallisen vesistökunnostusverkoston tehtävät.
  • Koljonen Saija, +358 40 182 3340, +358 295 251 791
    Sähköposti: saija.koljonen@syke.fi
    Erikoistutkija
    Suunnitella, johtaa ja toteuttaa vesistöjen kunnostukseen liittyviä tutkimus- ja kehityshankkeita erityisesti virtavesissä.
  • Kuoppala Minna, +358 295 251 324
    Sähköposti: minna.kuoppala@syke.fi
    Tutkija
    Makrofyyttiseurannat, makrofyyttiluokittelu, paikkatietomenetelmät
  • Laamanen Tiina, +358 295 251 795
    Sähköposti: tiina.laamanen@syke.fi
    Tutkija
    Vesien tilaan ja kunnostukseen liittyvien tutkimushankkeiden suunnittelu,toteutus ja koordinointi. Vesibiologisten aineistojen analysointi molekyylibiologian ja bioinformatiikan menetelmillä ja menetelmien kehittäminen. Kaivosvesien puhdistukseen mikrobien avulla liittyvä erikoistuminen ja tehtävät.
  • Leinonen Kirsti, +358 40 167 6430, +358 295 251 820
    Sähköposti: kirsti.leinonen@syke.fi
    Tutkija
    Virtaavien vesien eliöyhteisöjen rakenne ja toiminta
  • Mykrä Heikki, +358 40 779 6663, +358 295 251 436
    Sähköposti: heikki.mykra@syke.fi
    Erikoistutkija
    Akvaattinen ekologia, sisävesien ekologisen tilan arviointi, tilanarvioinnin menetelmien tutkimus ja kehittäminen
  • Räsänen Satu, +358 295 252 217
    Sähköposti: satu.rasanen@syke.fi
    Suunnittelija
    Viestintätehtäviä eri projekteissa.
  • Snåre Henna, +358 295 252 221
    Sähköposti: henna.snare@syke.fi
    Tutkija
    Väitöskirjan laatiminen virtavesien bioversiteetistä.
  • Tolonen Kimmo, +358 50 535 4748, +358 295 251 037
    Sähköposti: kimmo.t.tolonen@syke.fi
    Tutkija
    Biologiseen seurantaan perehtyneen tutkijan tehtävät kaivosten velvoitetarkkailun kehittämisselvityksessä ja vesien hydromorfologisen seurannan kehittämisessä sekä Freshabit hankkeessa.
  • Turunen Jarno, +358 50 438 5829, +358 295 251 229
    Sähköposti: jarno.turunen@syke.fi
    Erikoistutkija
    Keinotekoisten ja voimakkaasti muutettujen vesimuodostumien tutkimus- ja kehityshankkeet. Ekologisen ja hydromorfologisen tilan arviointi ja kunnostus keinotekoisissa ja voimakkaasti muutetuissa vesimuodostumissa.
  • Uusheimo Sari, +358 50 345 6272, +358 295 251 096
    Sähköposti: sari.uusheimo@syke.fi
    Tutkija
    Tehtäviä vesistökunnostuksessa ja sen projekteissa.
  • Vilmi Annika, +358 50 597 3540, +358 295 251 818
    Sähköposti: annika.vilmi@syke.fi
    Tutkija
    Vesieliöihin ja vesistöjen limnologiaan liittyvien kansallisten ja kansainvälisten tutkimushankkeiden valmistelu ja toteutus. Seurannan, spatiaalisen mallinnuksen ja vesien tilan kehitystä koskevien tieteellisten julkaisujen ja raporttien kirjoittaminen. Piilevien seurantajärjestelmien kehittämiseen osallistuminen ja asiantuntijana toimiminen tutkimusalaan liittyvissä työryhmissä. Biologisen vertailulaboratoriotoiminnan kehittäminen ja laadunvarmistukseen liittyvät työt piilevien osalta.”
  • Visuri Mirkka, +358 50 597 8636, +358 295 251 024
    Sähköposti: mirkka.visuri@syke.fi
    Tutkija
    Turvetuotannon ja happamien sulfaattimaiden vesiensuojelun kehittämiseen liittyvien projektien tutkijan ja projektipäällikön tehtävät.
  • Vuorio Kristiina, +358 295 251 757
    Sähköposti: kristiina.vuorio@syke.fi
    Erikoistutkija
    Kasviplanktontutkimus

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta