Merialueiden kestävä käyttö

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:


  • Varjopuro Riku, +358 295 251 725
    Sähköposti: riku.varjopuro@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Vuorovaikutteiset menetelmät. Luonnonvarojen suojelun ja käytön politiikat ja käytännöt. Merten suojelun politiikat ja merialuesuunnittelu. Kalastuksen ja vesiviljelyn ympäristönäkökohdat.


  • Forsblom Louise, 
    Sähköposti: louise.forsblom@syke.fi
    Tutkija
  • Jernberg Susanna, 
    Sähköposti: susanna.jernberg@syke.fi
    Tutkija
    Ekosysteemipalveluiden määrittäminen merellä, niiden linkitys meriluonnon monimuotoisuuteen ja huomioiminen päätöksentekoprosessissa. Ilmastonmuutostutkimus ekosysteemipalveluihin ja ravintoverkkoihin liittyen Bayes-menetelmien avulla. Kansainvälinen ympäristökasvatuksen kehittäminen.
  • Jokinen Ari-Pekka, +358 29 525 1373
    Sähköposti: ari-pekka.jokinen@syke.fi
    Tutkija
  • Kallio Niko, +358 295 251 186
    Sähköposti: niko.kallio@syke.fi
    Tutkija
  • Karvinen Ville, +358 295 251 263
    Sähköposti: ville.karvinen@syke.fi
    Tutkija
  • Kiviluoto Suvi, +358 50 338 4679, +358 29 525 1624
    Sähköposti: suvi.kiviluoto@syke.fi
    Tutkija
  • Kuismanen Lauri, +358 295 252 125
    Sähköposti: lauri.kuismanen@syke.fi
    Tutkija
  • Nurmi Marco, +358 295 251 465
    Sähköposti: marco.nurmi@syke.fi
    Apulaistutkija
    Paikkatietoaineistojen kokoaminen ja siirtäminen kartalle
  • Piepponen Hanna, +358 40 182 3334
    Sähköposti: hanna.piepponen@syke.fi
    Tutkija
    VELMUn mallinnus, kaukokartoitus ja karttatuotanto –osaprojektin vetäjä, meriluonnon kaukokartoitusmenetelmien kehitys, merikeskuksen paikkatietotuki
  • Takolander Antti, +358 295 251 206
    Sähköposti: antti.takolander@syke.fi
    Tutkija
  • Vesikko Ljudmila, +358 295 251 737
    Sähköposti: ljudmila.vesikko@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
    Suomenlahti -vuosi 2014 -hanke, Suomenlahden suojelun kolmikantayhteistyö, Luoteis-Venäjän luonnonsuojeluhankkeet, suomalais-venäläinen rajavesikomissio.
  • Viitasalo Markku, +358 295 251 742
    Sähköposti: markku.viitasalo@syke.fi
    Tutkimusprofessori
    Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelma VELMUn koordinaatio; biodiversiteetti, merten suojelu ja kestävä käyttö, ilmastonmuutos, kansalliset ja kansainväliset asiantuntijatehtävät
  • Viljanmaa Wilma, +358 40 704 5191, +358 29 525 1743
    Sähköposti: wilma.viljanmaa@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
    VELMU-koordinaatio, kansallinen ja kansainvälinen hankeyhteistyö
  • Virtanen Elina, +358 503 853 290, +358 295 251 055
    Sähköposti: elina.a.virtanen@syke.fi
    Tutkija
    Meriluonnon suojelua ja kestävää käyttöä koskevat kansainväliset tutkimushankkeet ja niiden koordinaatio. Vedenalaista monimuotoisuutta kuvaavien spatiaalisten mallien kansallinen ja kansainvälinen kehitys ja kehitystyön koordinointi. VELMU-ohjelman mallinnus ja karttatuotanto. - Kansainvälisen vedenalaisen habitaattitietokannan kehitys (EMODnet). Spatiaaliset priorisointimenetelmät meriluonnonsuojelussa ja merialuesuunnittelussa. Kansallista merialuesuunnittelua tukevat työt. Kehitysyhteistyöhankkeet: merialuesuunnittelun kapasiteetin rakentaminen ja paikkatietokoulutus

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta