Lajit ja luontotyypit

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:


  • Raunio Anne, +358 295 251 547
    Sähköposti: anne.raunio@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Luontotyyppien suojelu, luontotyyppien uhanalaisuuden arviointi, luontodirektiivin luontotyypit


  • Ahola Aapo, +358 295 252 234
    Sähköposti: aapo.ahola@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
  • Heilala Tomi, +358 29 525 2181
    Sähköposti: tomi.heilala@syke.fi
    Tutkija
  • Husa Jukka, +358 295 251 192
    Sähköposti: jukka.husa@syke.fi
    Vanhempi tutkija
    Arvokkaat geologiset muodostumat, koordinointi, geologiset inventoinnit, kartoitusaineistot
  • Jukarainen Aili, +358 295 251 549
    Sähköposti: aili.jukarainen@syke.fi
    Tutkija
    EU:n lintudirektiivin lajien raportointi, lintujen uhanalaisuusarviointi, öljyyntyneiden lintujen hoidon koordinointi ja lintuvesien kunnostus.
  • Kallajoki Iiris, +358 295 251 209
    Sähköposti: iiris.kallajoki@syke.fi
    Tutkija
  • Kivistö Pihla, 
    Sähköposti: pihla.kivisto@syke.fi
    Tutkija
  • Kokko Aira, +358 295 251 290
    Sähköposti: aira.kokko@syke.fi
    Vanhempi tutkija
    Uhanalaiset ja luontodirektiivin luontotyypit, soiden luontoarvot
  • Kolu Suvi, +358 29 525 2207
    Sähköposti: suvi.kolu@syke.fi
    Tutkija
  • Kontula Tytti, +358 295 251 294
    Sähköposti: tytti.kontula@syke.fi
    Erikoistutkija
    Luontotyyppien uhanalaisuuden arviointi
  • Könönen Katriina, +358 50 304 3191, +358 29 525 1933
    Sähköposti: katriina.kononen@syke.fi
    Tutkija
    Sisävesien ja Itämeren selkärangattomien ja maakotiloiden tunnistus, suojelu, ja uhanalaisuus, sisävesien ja meren vieraslajit, sisävesien monimuotoisuus.
  • Lehikoinen Aija, 
    Sähköposti: aija.lehikoinen@syke.fi
    Tutkija
  • Liukko Ulla-Maija, +358 295 251 387
    Sähköposti: ulla-maija.liukko@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
    Eliölajien suojelu, lajien uhanalaisuusarviointi, EU:n luontodirektiivin lajien raportointi ja seuranta, uhanalaiset nisäkkäät ja nilviäiset, biodiversiteettiseuranta.
  • Mikkola-Roos Markku, +358 295 251 429
    Sähköposti: markku.mikkola-roos@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
    Uhanalaiset linnut ja lintudirektiivin lajit, valtakunnallisesti tärkeiden kosteikkojen kunnostuksen, hoidon ja arvioinnin suunnittelu
  • Rusanen Pekka, +358 295 251 580
    Sähköposti: pekka.rusanen@syke.fi
    Tutkija
    Linnuston seurannat, merimetson kannankehitys ja vaikutukset luontoon, öljyyntyneiden lintujen hoito
  • Ryttäri Terhi, +358 295 251 585
    Sähköposti: terhi.ryttari@syke.fi
    Vanhempi tutkija
    luonnonsuojelu, luonnon monimuotoisuus, biodiversiteetti, uhanalaiset lajit, uhanalaiset luontotyypit, uhanalaisuusarviointi, kasvit, rannikko, rannat, saaristo, paahdeympäristöt, vieraslajit, ekosysteemihotelli, ekologinen kompensaatio
  • Sainio Aki, 
    Sähköposti: aki.sainio@syke.fi
    Tutkija
  • Salo Pälvi, 
    Sähköposti: palvi.salo@syke.fi
    Suunnittelija
    luontoselvitysten ohjeistus, luontovaikutusten arvioinnin ohjeistus, biodiversiteettisopimuksen seuranta
  • Tuominen Seppo, +358 295 251 706
    Sähköposti: seppo.tuominen@syke.fi
    Vanhempi tutkija
    Luontotyyppien tilan seuranta ja raportointi, luontotyyppien paikkatietoaineistot
  • Uddström Annika, +358 295 251 715
    Sähköposti: annika.uddstrom@syke.fi
    Tutkija
    Kiireellisesti suojeltavien lajien priorisointineuvottelut, uhanalaisiin lajeihin ja lajien uhanalaisuusarviointiin liittyvät tehtävät, Luontokunnat-verkoston toiminta, Kansainvälinen maisemapäivän ja Suomen paras maisemahanke- kilpailun järjestelyt, Lenninsiipi-verkkolehti

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta