Vesivarat

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:

Oulu
Osoite: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, 90570 Oulu, PL 413 Oulun yliopisto
Faksi:


  • Uusikivi Jari, +358 295 251 718
    Sähköposti: jari.uusikivi@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Johtaa vesivarat-ryhmää, Hydrologisen seurannan kehittäminen, hydrologisten tutkimus- ja kehittämishankkeiden vetäminen.


  • Anttila Annika, +358 50 599 7453, +358 295 251 071
    Sähköposti: annika.anttila@syke.fi
    Hydrogeologi
    Pohjavesien ja hydrologisten seurannan tehtävät ja niihin liittyvät asiantuntijapalvelut.
  • Anttila Kati, +358 50 473 3252, +358 295 251 308
    Sähköposti: kati.anttila@syke.fi
    Hydrologi
    Lumiseurannat ja niiden kehittäminen sekä routahavainnot. Seurantoihin liittyvät asiantuntija ja T&K tehtävät.
  • Hakala Jari, +358 295 251 139
    Sähköposti: jari.hakala@syke.fi
    Kehitysinsinööri
    Hydrologisten havaintoasemien korkeustieto, valvontakamerat, hydrologiset mittauslaitteet, hydrologiset toimintakäsikirjat ja järvirekisteri.
  • Kivinen Yrjö, +358 50 533 7778, +358 295 251 020
    Sähköposti: yrjo.kivinen@syke.fi
    Hydrologi
    Hydrologisten seurantojen laadunvarmennus: lumilinjat, vedenkorkeuden ja virtaaman seuranta.
  • Laitinen Harri, +358 295 251 347
    Sähköposti: harri.laitinen@syke.fi
    Kehitysinsinööri
    Hydrologiset tietojärjestelmät
  • Muinonen Marianne, +358 295 251 433
    Sähköposti: marianne.muinonen@syke.fi
    Apulaistutkija
    pohjavesiaineistot, routa-aineistot, lumiaineistot, vesistöjen jääaineistot, havaitsijasopimukset, havaintopalkkiot
  • Nieminen Jyrki, +358 295 251 452
    Sähköposti: jyrki.nieminen@syke.fi
    Tarkastaja
    hydrologiset mittauslaitteet, mittausten automatisointi, mittauslaitteiden kalibrointi ja ylläpito
  • Pulkkanen Merja, +358 504 666 642, +358 295 252 101
    Sähköposti: merja.pulkkanen@syke.fi
    Hydrologi
    Vesistöseurannan asiantuntija- ja tutkimustehtävät. Jäänpaksuuden, pintaveden lämpötilan ja virtaaman seurannan vastuutehtävät.
  • Ronkanen Anna-Kaisa, +358 295 251 216
    Sähköposti: anna-kaisa.ronkanen@syke.fi
    Erikoistutkija
    Johtaa ja toteuttaa kansallisia ja kansainvälisiä hankkeita pohjaveden määrään ja laatuun, niiden muutoksiin ja pohjavesi-pintavesitutkimukseen liittyen.
  • Saari Pekka, +358 295 251 202
    Sähköposti: pekka.saari@syke.fi
    Ohjelmistosuunnittelija
  • Sirviö Hannu, +358 295 251 649
    Sähköposti: hannu.sirvio@syke.fi
    Tutkimusinsinööri
    Hydrologiset tietojärjestelmät
  • Sjöblom Heidi, +358 295 251 650
    Sähköposti: heidi.sjoblom@syke.fi
    Hydrologi
    vesistöjen vedenkorkeus, lumen vesiarvo, aluesadanta, haihdunta, hydrologinen tietopalvelu, vesitilannetiedottaminen
  • Soosalu Sami, +358 50 433 7924, +358 295 252 105
    Sähköposti: sami.soosalu@syke.fi
    Hydrologi
    Vedenkorkeuden mittalaitteiden kahdennukseen datan laadun automaattiseen valvontaan liittyvät tehtävät. Hydrologisen seurannan tehtävät.
  • Tammelin Mira, +358 50 518 0472, +358 29 525 2144
    Sähköposti: mira.tammelin@syke.fi
    Pohjavesiasiantuntija
    Hydrogeologisten seurantojen laadunvarmennus ja pohjavesien asiantuntijatehtävät.
  • Taskinen Antti, +358 295 251 684
    Sähköposti: antti.taskinen@syke.fi
    Hydrologi
    Vesistöjen vedenlaadun mallintaminen ja ennustaminen, tilastolliset tutkimusmenetelmät
  • Uschanov Carita, +358 400 148 537, +358 29 525 1136
    Sähköposti: carita.uschanov@syke.fi
    Suunnittelija
    Hydrologisen seurannan tietojärjestelmien ylläpito ja kehittäminen.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta