Luonnonvarojen kestävä käyttö

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:

Joensuu
Osoite: Yliopistokatu 6 B (Metla-talo), Yliopistokatu 6 B (Metla-talo), 80100 Joensuu, PL 111 Joensuu
Faksi:

Oulu
Osoite: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, 90570 Oulu, PL 413 Oulun yliopisto
Faksi:


  • Soimakallio Sampo, +358 40 707 6891, +358 295 251 803
    Sähköposti: sampo.soimakallio@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Elinkaariarviointi, mallinnuksen kehittäminen, skenaarioanalyysit, ilmastovaikutukset, biotalous ja energiajärjestelmät


  • Heinonen Tero, +358 29 525 2123
    Sähköposti: tero.heinonen@syke.fi
    Tutkija
    Tutkia tavaroiden, palvelujen ja julk. hankintojen elinkaaren aikaisia ympäristövaikutuksia, kestävän kiertotalouden ratkaisuja sekä kansalaisten ja kuntien hiilijalanjälkiä
  • Holma Anne, +358 295 251 180
    Sähköposti: anne.holma@syke.fi
    Tutkija
    - Luonnon monimuotoisuus - Metsävarojen kestävä käyttö - Uusiutuva energia
  • Horn Susanna, +358 29 525 2124
    Sähköposti: susanna.horn@syke.fi
    Erikoistutkija
    Tutkia tavaroiden, palvelujen ja julk. hankintojen elinkaaren aikaisia ympäristövaikutuksia, kestävän kiertotalouden ratkaisuja sekä kansalaisten ja kuntien hiilijalanjälkiä
  • Johansson Annika, +358 504 701 788, +358 295 252 006
    Sähköposti: annika.johansson@syke.fi
    Tutkija
  • Judl Jachym, +358 295 251 227
    Sähköposti: jachym.judl@syke.fi
    Tutkija
    - Elinkaariarvioinnit ja sovellukset käytännössä - Liikenteen ja teknologioiden ympäristövaikutukset - Uudet liiketoimintamallit kiertotaloudessa ja niiden kestävyysarvioinnit
  • Karvonen Jaakko, +358 50 468 3796, +358 295 251 875
    Sähköposti: jaakko.karvonen@syke.fi
    Tutkija
    - Metsäbiotalous - Kestävyyden arviointi - Päätösanalyysi
  • Kilpeläinen Antti, +358 295 251 280
    Sähköposti: antti.kilpelainen@syke.fi
    Erikoistutkija
    - Metsäbiomassan tuotannon ja käytön ilmastovaikutukset - Elinkaariarvioinnit - Metsien hoito
  • Lehtoranta Suvi, +358 295 251 362
    Sähköposti: suvi.lehtoranta@syke.fi
    Erikoistutkija
    Kiertotalouteen liittyvät kestävyys- ja elinkaaritarkastelut; elinkaarimallinnus, ravinnetehokkuus ja suljettu ravinteiden kierto, teolliset symbioosit
  • Mattila Tuomas, +358 295 251 415
    Sähköposti: tuomas.mattila@syke.fi
    Erikoistutkija
    Ympäristövaikutusten matemaattinen mallinnus, elinkaariarviointi
  • Meriläinen Teemu, +358 295 252 034
    Sähköposti: teemu.merilainen@syke.fi
    Tutkija
    Kansantalouden eri sektoreiden ympäristö-, talous- ja työllisyysvaikutuksien mallintaminen, etenkin ympäristölaajennetulla panos-tuotosmallilla
  • Myllyviita Tanja, +358 295 251 872
    Sähköposti: tanja.myllyviita@syke.fi
    Erikoistutkija
    Luonnonvarojen kestävä käyttö - Prosessien kestävyys- ja elinkaaritarkastelut - Monikriteerinen päätösanalyysi -
  • Mölsä Kiia, +358 50 439 8251, +358 29 525 1076
    Sähköposti: kiia.molsa@syke.fi
    Tutkija
    Tuotteiden ja palveluiden elinkaaristen päästö-, jäte- ja luonnonvaratietojen keruu, käsittely ja niiden pohjalta tehtävien ympäristövaikutuksien arviointi sekä tulosten raportointi ja esittely.
  • Niemi Jari, +358 295 251 004
    Sähköposti: jari.niemi@syke.fi
    Tutkija
  • Niemistö Johanna, +358 295 251 835
    Sähköposti: johanna.niemisto@syke.fi
    Erikoistutkija
    - Teollisuuden prosessi- ja ympäristötekniikka (mm. erotusprosessit) - Bioenergian ja biokemikaalien valmistus - Prosessien kestävyyden arviointi (elinkaariarviointi)
  • Savolainen Hannu, +358 50 464 2477, +358 295 251 839
    Sähköposti: hannu.savolainen@syke.fi
    Tutkija
    ympäristölaajennetut talousmallit, panos-tuotosmallinnus, yleisen tasapainon mallinnus, materiaalivirrat, kiertotalous, ilmastovaikutukset
  • Sironen Susanna, +358 295 251 648
    Sähköposti: susanna.sironen@syke.fi
    Erikoistutkija
    - Tilastollinen mallintaminen, panos-tuotosanalyysi ja geoinformatiikka - Metsänarvioimistiede ja metsävarat - Monikriteerinen päätösanalyysi
  • Suikkanen Johanna, +358 50 466 5282, +358 295 251 845
    Sähköposti: johanna.suikkanen@syke.fi
    Tutkija
    Tuotteiden ympäristöjalanjälki, ympäristömerkinnät

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta