Marine Pollution

Merentutkimuslaboratorio (Viikin kampus, EE-rakennus)
Address: Agnes Sjöbergin katu 2, Agnes Sjöbergin katu 2, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Helsinki/Kaaritalo
Address: Mustialankatu 3, Mustialankatu 3,FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:


  • Lehtonen Kari, +358 295 251 359
    E-mail: kari.lehtonen@syke.fi
    Head of Unit
    Ryhmäpäällikkö, haitallisten aineiden ja muiden ympäristömuutosten biologisten vaikutuksien tutkimus, meriekosysteemin terveyteen liittyvät tutkimushankkeet, kansainväliset tutkimustehtävät


  • Elovaara Samu, 
    E-mail: samu.elovaara@syke.fi
    Researcher
  • Eronen-Rasimus Eeva, +358 46 922 1008, +358 295 251 833
    E-mail: eeva.eronen-rasimus@syke.fi
    Researcher

  • Jörgensen Kirsten, +358 295 251 245
    E-mail: kirsten.jorgensen@syke.fi
    Leading Researcher
    Ekosysteemiterveys ja haitalliset aineet, bioremediaatio, öljyn biohajoaminen, sedimentin kemiallis-biologisten prosessien tutkimus, Fe/Mn saostumat
  • Kaartokallio Hermanni, +358 295 251 247
    E-mail: hermanni.kaartokallio@syke.fi
    Leading Researcher
    Itämeren mikrobiekologia, merijään ekologia, arktisten merialueiden asiantuntijatehtävät
  • Kankaanpää Harri, +358 295 251 258
    E-mail: harri.kankaanpaa@syke.fi
    Leading Researcher
    Orgaaninen kemia, kemialliset in-situ -menetelmät, rikkivetyilmiöt, pohjaympäristöjen ja sedimenttien tutkimus ml. tutkimuskaikuluotaus ja gammaspektrometria, levämyrkky- ja öljypitoisuuksien seuranta ja tutkimus, öljypäästölausunnot
  • Kirjakoff Marika, +358 295 251 063
    E-mail: marika.kirjakoff@syke.fi
    Laboratory Assistant
  • Lastumäki Anu, +358 295 251 352
    E-mail: anu.lastumaki@syke.fi
    Coordinator
    •Haitallisten aineiden biologiset vaikutukset meriekosysteemissä •Kansainvälisten tutkimushankkeiden suunnittelu ja koordinointi: kenttätyöt tutkimusaluksilla, laboratorioanalyysit, tutkimustulosten tarkastelu ja raportointi •Merenhoitosuunnitelmaan sisältyvän biomarkkerianalytiikan kehittäminen. •Laitoksen tutkimussukellustehtävät ja vedenalainen valokuvaus.
  • Lukkari Kaarina, +358 295 251 393
    E-mail: kaarina.lukkari@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Merikemia, merisedimentin biogeokemialliset prosessit ja ravinteiden, erityisesti fosforin, kierto
  • Reunamo Anna, +358 295 251 557
    E-mail: anna.reunamo@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Itämeren öljynhajottajabakteerit
  • Santasalo Markus, +358 50 305 9420, +358 295 251 888
    E-mail: markus.santasalo@syke.fi
    Administrative Officer Inspector
  • Tonteri Ossi, 
    E-mail: ossi.tonteri@syke.fi
    Researcher
  • Turja Raisa, +358 295 251 710
    E-mail: raisa.turja@syke.fi
    Doctoral Researcher
    Haitallisten aineiden kertyminen sekä biologiset vaikutukset merieliöissä, CHEMSEA-hankkeen vastuuhenkilö.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback