Sustainable Use of the Marine Areas

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:


  • Varjopuro Riku, +358 295 251 725
    E-mail: riku.varjopuro@syke.fi
    Head of Unit
    Vuorovaikutteiset menetelmät. Luonnonvarojen suojelun ja käytön politiikat ja käytännöt. Merten suojelun politiikat ja merialuesuunnittelu. Kalastuksen ja vesiviljelyn ympäristönäkökohdat.


  • Forsblom Louise, 
    E-mail: louise.forsblom@syke.fi
    Researcher
  • Jernberg Susanna, 
    E-mail: susanna.jernberg@syke.fi
    Researcher
    Ekosysteemipalveluiden määrittäminen merellä, niiden linkitys meriluonnon monimuotoisuuteen ja huomioiminen päätöksentekoprosessissa. Ilmastonmuutostutkimus ekosysteemipalveluihin ja ravintoverkkoihin liittyen Bayes-menetelmien avulla. Kansainvälinen ympäristökasvatuksen kehittäminen.
  • Jokinen Ari-Pekka, +358 29 525 1373
    E-mail: ari-pekka.jokinen@syke.fi
    Researcher
  • Kallio Niko, +358 295 251 186
    E-mail: niko.kallio@syke.fi
    Researcher
  • Karvinen Ville, +358 295 251 263
    E-mail: ville.karvinen@syke.fi
    Researcher
  • Kiviluoto Suvi, +358 50 338 4679, +358 29 525 1624
    E-mail: suvi.kiviluoto@syke.fi
    Researcher
  • Kuismanen Lauri, +358 295 252 125
    E-mail: lauri.kuismanen@syke.fi
    Researcher
  • Nurmi Marco, +358 295 251 465
    E-mail: marco.nurmi@syke.fi
    Research Assistant
    Paikkatietoaineistojen kokoaminen ja siirtäminen kartalle
  • Piepponen Hanna, +358 40 182 3334
    E-mail: hanna.piepponen@syke.fi
    Researcher
    VELMUn mallinnus, kaukokartoitus ja karttatuotanto –osaprojektin vetäjä, meriluonnon kaukokartoitusmenetelmien kehitys, merikeskuksen paikkatietotuki
  • Takolander Antti, +358 295 251 206
    E-mail: antti.takolander@syke.fi
    Researcher
  • Vesikko Ljudmila, +358 295 251 737
    E-mail: ljudmila.vesikko@syke.fi
    Senior Coordinator
    Suomenlahti -vuosi 2014 -hanke, Suomenlahden suojelun kolmikantayhteistyö, Luoteis-Venäjän luonnonsuojeluhankkeet, suomalais-venäläinen rajavesikomissio.
  • Viitasalo Markku, +358 295 251 742
    E-mail: markku.viitasalo@syke.fi
    Research Professor
    Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelma VELMUn koordinaatio; biodiversiteetti, merten suojelu ja kestävä käyttö, ilmastonmuutos, kansalliset ja kansainväliset asiantuntijatehtävät
  • Viljanmaa Wilma, +358 40 704 5191, +358 29 525 1743
    E-mail: wilma.viljanmaa@syke.fi
    Senior Coordinator
    VELMU-koordinaatio, kansallinen ja kansainvälinen hankeyhteistyö
  • Virtanen Elina, +358 503 853 290, +358 295 251 055
    E-mail: elina.a.virtanen@syke.fi
    Researcher
    Meriluonnon suojelua ja kestävää käyttöä koskevat kansainväliset tutkimushankkeet ja niiden koordinaatio. Vedenalaista monimuotoisuutta kuvaavien spatiaalisten mallien kansallinen ja kansainvälinen kehitys ja kehitystyön koordinointi. VELMU-ohjelman mallinnus ja karttatuotanto. - Kansainvälisen vedenalaisen habitaattitietokannan kehitys (EMODnet). Spatiaaliset priorisointimenetelmät meriluonnonsuojelussa ja merialuesuunnittelussa. Kansallista merialuesuunnittelua tukevat työt. Kehitysyhteistyöhankkeet: merialuesuunnittelun kapasiteetin rakentaminen ja paikkatietokoulutus

© Copyright Environmental Administration |  Feedback