Climate and Air Pollution

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Oulu
Address: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, FI-90570 Oulu, P.O.Box 413 University of Oulu
Fax:


  • Karvosenoja Niko, +358 295 251 264
    E-mail: niko.karvosenoja@syke.fi
    Head of Unit
    hiukkasten kokonaismallinnus, yhdennetyt ilmapäästöarviot


  • Ferreira Eija, +358 295 252 227
    E-mail: eija.ferreira@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Ilmastonmuutoksen hillinnän määräaikaiset tutkimus- ja asiantuntijatehtävät: kuntien päästölaskenta, mallinnus, ohjelmointi, koneoppimismenetelmät.
  • Heikkinen Mari, +358 295 252 211
    E-mail: mari.e.heikkinen@syke.fi
    Researcher
    Alueellisten ympäristölaajennettujen panos-tuotosmallien kehittäminen ja käyttö sekä resurssitehokkuustoimenpiteiden ympäristö- ja talousvaikutusten arviointi.
  • Helonheimo Teemu, +358 50 502 6721, +358 295 251 910
    E-mail: teemu.helonheimo@syke.fi
    Researcher
  • Huostila Anna, +358 295 252 237
    E-mail: anna.huostila@syke.fi
    Senior Specialist
    Vähähiiliseen rakennettuun ympäristöön (erityisesti rakennusten hiilijalanjälkeen, ja materiaalien ja energian käyttöön) liittyvien hankkeiden suunnittelu, johtaminen ja toteuttaminen.
  • Huuki Hannu, +358 295 251 873
    E-mail: hannu.huuki@syke.fi
    Researcher
    Osallistua hankkeen "Flexible Energy Systems" toteuttamiseen.
  • Häkkinen Tarja, +358 295 251 168
    E-mail: tarja.hakkinen@syke.fi
    Senior Scientist
  • Hämäläinen Ismo, +358 50 413 4512, +358 29 525 1978
    E-mail: ismo.hamalainen@syke.fi
    Researcher
  • Karhinen Santtu, +358 295 251 889
    E-mail: santtu.karhinen@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Osallistua hankkeen "Regulation and dynamic pricing for flexible energy systems" toteuttamiseen.
  • Kopsakangas-Savolainen Maria, +358 295 251 297
    E-mail: maria.kopsakangas-savolainen@syke.fi
    Research Professor
    Energiatalouden tutkimustehtävät
  • Kulovuori Sami, +358 295 252 035
    E-mail: sami.kulovuori@syke.fi
    Researcher
  • Linjama Jarmo, +358 295 251 382
    E-mail: jarmo.linjama@syke.fi
    Development Engineer
    rakennusten energiatehokkuus, rakennusten päästövähennykset, vähähiilinen rakentaminen, päästövähennysten kustannustehokkuus, kestävät julkiset hankinnat, yhteishankinnat, kiertotalous rakentamisessa
  • Nousiainen Niina, +358 295 252 162
    E-mail: niina.nousiainen@syke.fi
    Research Assistant
  • Paunu Ville-Veikko, 
    E-mail: ville-veikko.paunu@syke.fi
    Research Engineer
    Ilmansaasteiden päästöjen FRES-mallin ylläpito, päästöjen spatiaalinen kuvaus.
  • Pesu Janne, +358 50 341 2897, +358 29 525 1405
    E-mail: janne.pesu@syke.fi
    Senior Specialist
  • Pihlainen Sampo, +358 295 252 225
    E-mail: sampo.pihlainen@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Ilmastonmuutoksen hillinnän määräaikaiset tutkimus- ja asiantuntijatehtävät: kuntien pääs-tölaskenta, toimien ja ohjauskeinojen vaikutukset, ympäristötaloudelliset analyysit
  • Riekkinen Venla, +358 50 526 3075, +358 29 525 1942
    E-mail: venla.riekkinen@syke.fi
    Coordinator
    Kohti hiilineutraaleja kuntia (Hinku) -verkosto sekä Life IP Canemure - ilmastonmuutoksen hillintää ja päästövähennystoimia kunnissa ja maakunnissa. Hyvien käytäntöjen Energialoikka-palvelu.
  • Ritola Roosa, +358 295 251 016
    E-mail: roosa.ritola@syke.fi
    Researcher
  • Räihä Jouni, +358 295 252 243
    E-mail: jouni.raiha@syke.fi
    Researcher
    Vähähiiliseen rakennettuun ympäristöön (erityisesti rakennusten hiilijalanjälkeen, materiaalien ja energian käyttöön) liittyvien hankkeiden suunnittelu, johtaminen ja toteuttaminen.
  • Saikku Laura, +358 400 148 771, +358 295 251 140
    E-mail: laura.saikku@syke.fi
    Senior Research Scientist
    - Aine- ja materiaalivirta-analyysit, elinkaariarviointi - Ympäristövaikutusten dekompositioanalyysit - Maankäytön ympäristövaikutukset
  • Savolahti Mikko, +358 295 251 595
    E-mail: mikko.savolahti@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Musta hiili, Ilmakehän hiukkaset, ilmapäästöjen kokonaismallinnus
  • Siiskonen Sara-Tuuli, +358 295 252 238
    E-mail: sara-tuuli.siiskonen@syke.fi
    Coordinator
    Vähähiiliseen rakennettuun ympäristöön (erityisesti rakennusten hiilijalanjälkeen, materiaalien ja energian käyttöön) liittyvien hankkeiden suunnittelu ja toteuttaminen.
  • Stojiljkovic Ana, +358 50 515 0465, +358 29 525 1971
    E-mail: ana.stojiljkovic@syke.fi
    Researcher
  • Tenhunen Jyrki, +358 295 251 690
    E-mail: jyrki.tenhunen@syke.fi
    Research Engineer
    Elinkaariarviot, ekotehokkuus-, päätösanalyysi-ja materiaalivirtatarkastelut
  • Ulvi Teemu, +358 295 251 716
    E-mail: teemu.ulvi@syke.fi
    Research Engineer
    Kuntien vähähiilisyystyön tukeminen ja päästövähennysten edistäminen.
  • Vares Sirje, +358 295 251 104
    E-mail: sirje.vares@syke.fi
    Senior Specialist
    Vähähiiliseen rakennettuun ympäristöön, erityisesti rakennusten hiilijalanjälkeen ja materiaalien ja energian käyttöön liittyvien hankkeiden suunnittelu, johtaminen ja toteuttaminen.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback