Water Resources

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Oulu
Address: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, FI-90570 Oulu, P.O.Box 413 University of Oulu
Fax:


  • Uusikivi Jari, +358 295 251 718
    E-mail: jari.uusikivi@syke.fi
    Head of Unit
    Johtaa vesivarat-ryhmää, Hydrologisen seurannan kehittäminen, hydrologisten tutkimus- ja kehittämishankkeiden vetäminen.


  • Anttila Annika, +358 50 599 7453, +358 295 251 071
    E-mail: annika.anttila@syke.fi
    Hydrogeologist
    Pohjavesien ja hydrologisten seurannan tehtävät ja niihin liittyvät asiantuntijapalvelut.
  • Anttila Kati, +358 50 473 3252, +358 295 251 308
    E-mail: kati.anttila@syke.fi
    Hydrologist
    Lumiseurannat ja niiden kehittäminen sekä routahavainnot. Seurantoihin liittyvät asiantuntija ja T&K tehtävät.
  • Hakala Jari, +358 295 251 139
    E-mail: jari.hakala@syke.fi
    Development Engineer
    Hydrologisten havaintoasemien korkeustieto, valvontakamerat, hydrologiset mittauslaitteet, hydrologiset toimintakäsikirjat ja järvirekisteri.
  • Kivinen Yrjö, +358 50 533 7778, +358 295 251 020
    E-mail: yrjo.kivinen@syke.fi
    Hydrologist
    Hydrologisten seurantojen laadunvarmennus: lumilinjat, vedenkorkeuden ja virtaaman seuranta.
  • Laitinen Harri, +358 295 251 347
    E-mail: harri.laitinen@syke.fi
    Development Engineer
    Hydrologiset tietojärjestelmät
  • Muinonen Marianne, +358 295 251 433
    E-mail: marianne.muinonen@syke.fi
    Research Assistant
    pohjavesiaineistot, routa-aineistot, lumiaineistot, vesistöjen jääaineistot, havaitsijasopimukset, havaintopalkkiot
  • Nieminen Jyrki, +358 295 251 452
    E-mail: jyrki.nieminen@syke.fi
    Administrative Officer Inspector
    hydrologiset mittauslaitteet, mittausten automatisointi, mittauslaitteiden kalibrointi ja ylläpito
  • Pulkkanen Merja, +358 504 666 642, +358 295 252 101
    E-mail: merja.pulkkanen@syke.fi
    Hydrologist
    Vesistöseurannan asiantuntija- ja tutkimustehtävät. Jäänpaksuuden, pintaveden lämpötilan ja virtaaman seurannan vastuutehtävät.
  • Ronkanen Anna-Kaisa, +358 295 251 216
    E-mail: anna-kaisa.ronkanen@syke.fi
    Senior Scientist
    Johtaa ja toteuttaa kansallisia ja kansainvälisiä hankkeita pohjaveden määrään ja laatuun, niiden muutoksiin ja pohjavesi-pintavesitutkimukseen liittyen.
  • Sirviö Hannu, +358 295 251 649
    E-mail: hannu.sirvio@syke.fi
    Research Engineer
    Hydrologiset tietojärjestelmät
  • Sjöblom Heidi, +358 295 251 650
    E-mail: heidi.sjoblom@syke.fi
    Hydrologist
    vesistöjen vedenkorkeus, lumen vesiarvo, aluesadanta, haihdunta, hydrologinen tietopalvelu, vesitilannetiedottaminen
  • Soosalu Sami, +358 50 433 7924, +358 295 252 105
    E-mail: sami.soosalu@syke.fi
    Hydrologist
    Vedenkorkeuden mittalaitteiden kahdennukseen datan laadun automaattiseen valvontaan liittyvät tehtävät. Hydrologisen seurannan tehtävät.
  • Tammelin Mira, +358 50 518 0472, +358 29 525 2144
    E-mail: mira.tammelin@syke.fi
    Groundwater specialist
    Hydrogeologisten seurantojen laadunvarmennus ja pohjavesien asiantuntijatehtävät.
  • Taskinen Antti, +358 295 251 684
    E-mail: antti.taskinen@syke.fi
    Hydrologist
    Vesistöjen vedenlaadun mallintaminen ja ennustaminen, tilastolliset tutkimusmenetelmät
  • Uschanov Carita, +358 400 148 537, +358 29 525 1136
    E-mail: carita.uschanov@syke.fi
    Coordinator
    Hydrologisen seurannan tietojärjestelmien ylläpito ja kehittäminen.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback