Contaminants

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Jyväskylä
Address: Survontie 9 A, Survontie 9 A,FI-40500 Jyväskylä, Survontie 9 A Jyväskylä
Fax:


  • Salminen Jani, +358 295 251 608
    E-mail: jani.salminen@syke.fi
    Head of Unit
    Haitallisten aineiden hallinta kiertotaloudessa, haitalliset aineet (kohtalo, riskinarviointi, kunnostaminen) maaperässä, pohjavedessä ja sedimenteissä.


  • Ahkola Heidi, +358 295 251 053
    E-mail: heidi.ahkola@syke.fi
    Researcher
    Haitallisten aineiden tutkimus vesistä, sedimenteistä ja puhdistamolietteestä. Passiivikeräinmenetelmät. Erilaiset haitallisia aineita käsittelevät selvitystyöt.
  • Fjäder Päivi, +358 295 251 434
    E-mail: paivi.fjader@syke.fi
    Researcher
    Ympäristölle haitallisten aineiden ja niiden päästölähteiden tutkimus, puhdistamolietteet, Kansallinen kemikaaliohjelma, Pysyvät orgaaniset yhdisteet, muovit ja haitalliset aineet, lääkeaineet ympäristössä
  • Häkkinen Jani, +358 50 598 8680, +358 295 251 793
    E-mail: jani.hakkinen@syke.fi
    Researcher
    Eniten kuljetettavien kemikaalien ympäristöriskinarviointi. Ympäristövahinkoihin liittyvät kemialliset riskit. Haitallisten aineiden riskinarvioinnit.
  • Högmander Pia, +358 29 525 2028
    E-mail: pia.hogmander@syke.fi
    Researcher
  • Junttila Ville, 
    E-mail: ville.junttila@syke.fi
    Researcher
    Haitallisten ja vaarallisten aineiden seurannat vesiympäristössä ja päästölähteiden kartoitus.
  • Jylhä Henna, +358 504 728 247, +358 295 252 050
    E-mail: henna.jylha@syke.fi
    Researcher
  • Mehtonen Jukka, +358 295 251 421
    E-mail: jukka.mehtonen@syke.fi
    Senior Coordinator
    • Vesiympäristölle vaaralliset ja haitalliset aineet (ml. VPD:n prioriteettiaineet); päästöt, Watchlist, riskinarviointi ja ohjeistuksia • Haitallisiin aineisiin kuten lääkeaineisiin ja PFAS-yhdisteisiin liittyviä kartoituksia ja selvityksiä • Kansallisia ja kv-työryhmiä; mm. EU:n Itämeristrategian Policy Area HAZARDS, vesien- ja merenhoito, kansallinen kemikaaliohjelma (KELO)
  • Pyy Outi, +358 295 251 530
    E-mail: outi.pyy@syke.fi
    Leading Expert
    Pilaantuneet maa-alueet ja niiden kartoitus, riskienhallinta, lainsäädäntö ja EU-yhteistyö.
  • Reinikainen Jussi, +358 295 251 551
    E-mail: jussi.reinikainen@syke.fi
    Senior Research Scientist
    pilaantuneiden maa-alueiden riskinarviointi ja -hallinta
  • Rinne Petra, +358 295 251 083
    E-mail: petra.rinne@syke.fi
    Researcher
  • Seppälä Timo, +358 295 251 630
    E-mail: timo.seppala@syke.fi
    Senior Adviser
    Pysyvät orgaaniset yhdisteet, UNEP/UNECE POP-sopimukset, arktinen yhteistyö: vanhentuneiden torjunta-aineiden varastojen käsittely Venäjällä -hanke, PCB, Kansallinen kemikaaliohjelma
  • Siimes Katri, +358 295 251 637
    E-mail: katri.siimes@syke.fi
    Researcher
    Haitallisten aineiden vesistökuormitukseen, pintavesien seurantaan ja tilan arviointiin liittyvät tehtävät: Pintavesien kemiallisen tilan luokittelu, torjunta-aineiden seuranta, kasvinsuojeluaineiden ympäristökäyttäytyminen ja sen mallinnus. Kertymärekisteri.
  • Silvola Matti, +358 295 251 641
    E-mail: matti.silvola@syke.fi
    Development Engineer
  • Sorvari Jaana, +358 295 252 159
    E-mail: jaana.sorvari@syke.fi
    Leading Researcher
    pilaantuneiden maa-alueiden riskinarviointi ja riskinhallinnan ekotehokkuusarviointi, mineraalisten jätteiden ympäristökelpoisuusarviointi
  • Tossavainen Jasmin, +358 295 251 204
    E-mail: jasmin.tossavainen@syke.fi
    Researcher
    Ympäristötilinpitoaineistojen kokoaminen, käsitteleminen ja analysointi sekä ympäristötilinpidon menetelmäkehitykseen osallistuminen sekä tiedonkeruujärjestelmien kehittäminen.
  • Tuomainen Jouko, +358 295 251 701
    E-mail: jouko.tuomainen@syke.fi
    Senior Research Scientist
    asiantuntija, selvitykset pilaantuneen maaperän puhdistamisvastuusta
  • Virkkunen Henri, +358 29 525 2025
    E-mail: henri.virkkunen@syke.fi
    Researcher
  • Vähä Emmi, +358 29 525 1828
    E-mail: emmi.vaha@syke.fi
    Researcher
    Haitallisten aineiden päästöihin, päästöjen vähentämiseen, vesistökuormitukseen ja tilanarviointiin liittyvät tehtävät. Haitallisiin aineisiin liittyvät koordinoivat tehtävät HELCOM PRESSURE -ryhmässä.
  • Äystö Lauri, +358 295 251 843
    E-mail: lauri.aysto@syke.fi
    Researcher
    Lääkeaineiden ja muiden haitallisten aineiden ympäristökuormituksen ja riskien arvioimiseen liittyvät tehtävät.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback