Sustainable Use of Natural Resources

Helsinki
Address: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, FI-00790 Helsinki, Helsinki
Fax:

Joensuu
Address: Yliopistokatu 6 B (Metla-building), Yliopistokatu 6 B (Metla-building), 80100 Joensuu, P.O.Box 111 Joensuu
Fax:

Oulu
Address: Paavo Havaksen tie 3, Paavo Havaksen tie 3, FI-90570 Oulu, P.O.Box 413 University of Oulu
Fax:


  • Soimakallio Sampo, +358 40 707 6891, +358 295 251 803
    E-mail: sampo.soimakallio@syke.fi
    Head of Unit
    Elinkaariarviointi, mallinnuksen kehittäminen, skenaarioanalyysit, ilmastovaikutukset, biotalous ja energiajärjestelmät


  • Heinonen Tero, +358 29 525 2123
    E-mail: tero.heinonen@syke.fi
    Researcher
    Tutkia tavaroiden, palvelujen ja julk. hankintojen elinkaaren aikaisia ympäristövaikutuksia, kestävän kiertotalouden ratkaisuja sekä kansalaisten ja kuntien hiilijalanjälkiä
  • Holma Anne, +358 295 251 180
    E-mail: anne.holma@syke.fi
    Researcher
    - Luonnon monimuotoisuus - Metsävarojen kestävä käyttö - Uusiutuva energia
  • Horn Susanna, +358 29 525 2124
    E-mail: susanna.horn@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Tutkia tavaroiden, palvelujen ja julk. hankintojen elinkaaren aikaisia ympäristövaikutuksia, kestävän kiertotalouden ratkaisuja sekä kansalaisten ja kuntien hiilijalanjälkiä
  • Johansson Annika, +358 504 701 788, +358 295 252 006
    E-mail: annika.johansson@syke.fi
    Researcher
  • Judl Jachym, +358 295 251 227
    E-mail: jachym.judl@syke.fi
    Researcher
    - Elinkaariarvioinnit ja sovellukset käytännössä - Liikenteen ja teknologioiden ympäristövaikutukset - Uudet liiketoimintamallit kiertotaloudessa ja niiden kestävyysarvioinnit
  • Karvonen Jaakko, +358 50 468 3796, +358 295 251 875
    E-mail: jaakko.karvonen@syke.fi
    Researcher
    - Metsäbiotalous - Kestävyyden arviointi - Päätösanalyysi
  • Kilpeläinen Antti, +358 295 251 280
    E-mail: antti.kilpelainen@syke.fi
    Senior Research Scientist
    - Metsäbiomassan tuotannon ja käytön ilmastovaikutukset - Elinkaariarvioinnit - Metsien hoito
  • Lehtoranta Suvi, +358 295 251 362
    E-mail: suvi.lehtoranta@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Kiertotalouteen liittyvät kestävyys- ja elinkaaritarkastelut; elinkaarimallinnus, ravinnetehokkuus ja suljettu ravinteiden kierto, teolliset symbioosit
  • Mattila Tuomas, +358 295 251 415
    E-mail: tuomas.mattila@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Ympäristövaikutusten matemaattinen mallinnus, elinkaariarviointi
  • Meriläinen Teemu, +358 295 252 034
    E-mail: teemu.merilainen@syke.fi
    Researcher
    Kansantalouden eri sektoreiden ympäristö-, talous- ja työllisyysvaikutuksien mallintaminen, etenkin ympäristölaajennetulla panos-tuotosmallilla
  • Myllyviita Tanja, +358 295 251 872
    E-mail: tanja.myllyviita@syke.fi
    Senior Research Scientist
    Luonnonvarojen kestävä käyttö - Prosessien kestävyys- ja elinkaaritarkastelut - Monikriteerinen päätösanalyysi -
  • Mölsä Kiia, +358 50 439 8251, +358 29 525 1076
    E-mail: kiia.molsa@syke.fi
    Researcher
    Tuotteiden ja palveluiden elinkaaristen päästö-, jäte- ja luonnonvaratietojen keruu, käsittely ja niiden pohjalta tehtävien ympäristövaikutuksien arviointi sekä tulosten raportointi ja esittely.
  • Niemi Jari, +358 295 251 004
    E-mail: jari.niemi@syke.fi
    Researcher
  • Niemistö Johanna, +358 295 251 835
    E-mail: johanna.niemisto@syke.fi
    Senior Research Scientist
    - Teollisuuden prosessi- ja ympäristötekniikka (mm. erotusprosessit) - Bioenergian ja biokemikaalien valmistus - Prosessien kestävyyden arviointi (elinkaariarviointi)
  • Oljemark Fiina, +358 50 473 8745, +358 29 525 2258
    E-mail: fiina.oljemark@syke.fi
    Researcher
    Luonnonvara-aineistojen kerääminen, käsittely ja analysointi sekä ympäristölaajennetun talousmallinnuksen tukeminen.
  • Savolainen Hannu, +358 50 464 2477, +358 295 251 839
    E-mail: hannu.savolainen@syke.fi
    Researcher
    ympäristölaajennetut talousmallit, panos-tuotosmallinnus, yleisen tasapainon mallinnus, materiaalivirrat, kiertotalous, ilmastovaikutukset
  • Sironen Susanna, +358 295 251 648
    E-mail: susanna.sironen@syke.fi
    Senior Research Scientist
    - Tilastollinen mallintaminen, panos-tuotosanalyysi ja geoinformatiikka - Metsänarvioimistiede ja metsävarat - Monikriteerinen päätösanalyysi
  • Suikkanen Johanna, +358 50 466 5282, +358 295 251 845
    E-mail: johanna.suikkanen@syke.fi
    Researcher
    Tuotteiden ympäristöjalanjälki, ympäristömerkinnät

© Copyright Environmental Administration |  Feedback