Vedet ja meret

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Bäck Saara, +358 295 250 337
    Sähköposti: saara.back@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Yksikön päällikkö, vesiensuojelun kehittäminen, ympäristövaikutusten arvioinnin kehittäminen, sisävesiluonnon monimuotoisuuden kehittäminen

  • Malmberg Pirjo, +358 295 250 409
    Sähköposti: pirjo.malmberg@ym.fi
    Assistentti


  • Blankett Penina, +358 295 250 058
    Sähköposti: penina.blankett@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Meriluonnon suojelu, Itämeren suojelukomissio (HELCOM – meriluonnon suojelu ja biodiversiteetti), Pikkuvalaiden suojelu (ASCOBANS), Valaanpyyntisopimus (IWC), Merinisäkkäiden ja kalojen suojelu, Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelma (VELMU)
  • Ekebom Jan, +358 295 250 363
    Sähköposti: jan.ekebom@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Meristrategiapuitedirektiivin kansallinen toimeenpano ja EU-yhteistyö sekä HELCOM-asiantuntijatyö.
  • Gustafsson Juhani, +358 295 250 338
    Sähköposti: juhani.gustafsson@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Pohjavesien suojelu, maa-ainesten kestävä käyttö.
  • Hernberg Anna, +358 50 467 3718, +358 295 250 420
    Sähköposti: anna.hernberg@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    EU:n Itämeren alueen strategia, politiikka-ala Nutri.
  • Jäänheimo Jenni, +358 29 525 0349
    Sähköposti: jenni.jaanheimo@ym.fi
    erityisasiantuntija
    Vesiensuojelun tehostamisohjelma.
  • Kangas Ari, +358 295 250 340
    Sähköposti: ari.kangas@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Haja-asutuksen jätevedet
  • Kentta Kirsi, +358 295 250 125
    Sähköposti: kirsi.kentta@ym.fi
    Ylitarkastaja
    Venäjä-yhteistyö, Itämeren suojelukomissio (HELCOM – mereen dumpatut kemialliset aseet)
  • Keto Antton, +358 295 250 148
    Sähköposti: antton.keto@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Vesienhoidon suunnittelu, Vesipuitedirektiivin toimeenpano, Vesien kunnostus ja hoito, Kansainväliset vesiasiat, YK:n alaisen Euroopan talouskomission (UNECE) rajavesisopimus.
  • Klemola Vilja, +358 295 250 335
    Sähköposti: vilja.klemola@ym.fi
    Erityisasiantuntija
  • Kärki Pia, +358 295 250 237
    Sähköposti: pia.karki@ym.fi
    Assistentti
    Matkasihteeri, säädösvalmistelu.
  • Laamanen Maria, +358 295 250 359
    Sähköposti: maria.laamanen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Mertensuojelun EU- ja kansainväliset asiat, meristrategiapuitedirektiivi, HELCOM, meripolitiikka.
  • Liljaniemi Petri, +358 295 250 378
    Sähköposti: petri.liljaniemi@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Ohjauksen kehittäminen
  • Malila Riikka, 
    Sähköposti: riikka.malila@ym.fi
    Projektipäällikkö
    Ravinteiden kierrätys.
  • Saijonmaa Laura, +358 295 250 261
    Sähköposti: laura.saijonmaa@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Itämeren alueen strategia, Rehevöityminen, Itämeren suojelukomissio (HELCOM – maalta tuleva kuormitus), Luoteis-Venäjän vesiensuojeluhankkeet
  • Viljanen Sara, +358 295 250 315
    Sähköposti: sara.viljanen@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Mertensuojelu ja siihen liittyvät oikeudelliset tehtävät, Lontoon dumppaussopimus.
  • Werdi Erja, +358 295 250 312
    Sähköposti: erja.werdi@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Vesienhoidon suunnittelun ja vesilainsäädännön oikeudelliset tehtävät, kehittäminen, toimeenpanon ohjaus, koulutus ja neuvonta sekä osallistuminen kansainväliseen yhteistyöhön. Ympäristövastuulainsäädännön oikeudellisia tehtäviä ja koordinointia sekä täytäntöönpanotehtäviä.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta