Rakennukset ja rakentaminen

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Lehtinen Teppo, +358 295 250 157
    Sähköposti: teppo.lehtinen@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Rakennukset ja rakentaminen -yksikön päällikkö

  • Mattila Tuula, +358 295 250 179
    Sähköposti: tuula.mattila@ym.fi
    Assistentti


  • Bergman Jukka, +358 295 250 057
    Sähköposti: jukka.bergman@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Rakennusten rakenteellinen turvallisuus, Pohjarakentaminen, Teräsrakenteet, Radon
  • Haakana Maarit, +358 295 250 069
    Sähköposti: maarit.haakana@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Rakennusten energiatalous ja energiatehokkuus EU:ssa, Ilmasto-ohjelma, Rakennukset ja rakentaminen
  • Hakaste Harri, +358 295 250 074
    Sähköposti: harri.hakaste@ym.fi
    Yliarkkitehti
    Asuntosuunnittelu, rakentamisen ohjaus, ekotehokkuus ja elinkaariasiat rakentamisessa, korjausrakentaminen
  • Heino Petri, +358 295 250 203
    Sähköposti: petri.heino@ym.fi
    Ohjelmapäällikkö
    Puurakentamisen edistäminen osana hallituksen kärkihanketta. Puurakentamista koskevan osaamisen kehittämisen edistäminen. Puurakentamista koskevien teas – hanketietojen kokoaminen kokonaisuudeksi.
  • Jantunen Jorma, +358 295 250 105
    Sähköposti: jorma.o.jantunen@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Rakennusten rakenteellinen paloturvallisuus
  • Jääskeläinen Lauri, +358 295 250 396
    Sähköposti: lauri.jaaskelainen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Rakentamisen ohjauksen kehittäminen, rakennusvalvonnan kehittämishankkeet, rakennus- ja kiinteistöalan digitalisaation oikeudelliset kysymykset, työnjohtajien ja suunnittelijoiden kelpoisuusvaatimuksia koskevat säännökset.
  • Kalliomäki Pekka, +358 295 250 114
    Sähköposti: pekka.kalliomaki@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Rakennusten ja laitteiden energiatehokkuus, rakennusten ilmanvaihto, rakennukset ja rakentaminen
  • Kauko Kaisa, +358 295 250 121
    Sähköposti: kaisa.kauko@ym.fi
    Yli-insinööri
    Rakennusten sisäilmasto, Terveellisyys rakentamisessa, Vaaralliset ja haitalliset aineet rakentamisessa, kiinteistöjen vesi-ja viemärilaitteistot
  • Kauppinen Jyrki, +358 295 250 122
    Sähköposti: jyrki.kauppinen@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Energiatehokkuus korjausrakentamisessa, korjausrakentaminen sekä rakentamismääräyskokoelman osat E3, E7, E8 ja E9.
  • Koskela Mikko, +358 295 250 051
    Sähköposti: mikko.koskela@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Tuotehyväksyntään liittyvä lainsäädännön valmistelutehtävä, eu lainsäädäntö
  • Kuittinen Matti, +358 2 952 50268
    Sähköposti: matti.kuittinen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Rakentamisen materiaalitehokkuus, Rakentamisen resurssitehokkuus, rakennusten ympäristövaikutuksiin ja rakennusmateriaalien ympäristöominaisuuksiin liittyvän ohjauksen kehittäminen, kiinteistönpitoon ja rakennusten elinkaaren hallintaan liittyvän ohjauksen kehittäminen, tehtäväalueen EU yhteydet ja osallistuu EU:n ohjausmenettelyjen kehittämiseen.
  • Laitinen Merja, +358 295 250 153
    Sähköposti: merja.laitinen@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Vaikutusten arviointi RYMO:ssa, rakentamistalous, rakennusten energia- ja ilmastoasiat, rakennetun ympäristön tila.
  • Le Roux Simon, +358 295 250 086
    Sähköposti: simon.leroux@ym.fi
    Projektiasiantuntija
    Puurakentamisen ohjelman asiantuntijatehtävät, ohjelman toimenpide- ja hankesuunnittelu, puurakentamisen ohjelman valtakunnallinen ja alueellinen informaatio-ohjaus, rakennusten elinkaaren aikaisten ympäristövaikutusten huomioon ottamisen edistäminen, kestävien hankintojen kehittäminen ja edistäminen, puurakentamisen viennin edistämisen kansalliset ja kansainväliset tehtävät.
  • Lehto Päivi, +358 295 250 158
    Sähköposti: paivi.lehto@ym.fi
    Säädösvalmisteluavustaja
  • Marjamäki Tomi, +358 295 250 027
    Sähköposti: tomi.marjamaki@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Rakentamisen säädösten valmistelua. Rakennusvalvonnan kehittämisasioita ja yhteistyötä rakennusvalvontoihin. Digitaalisuus ja sähköinen asiointi. Rakennusten käyttöturvallisuus.
  • Martinkauppi Kirsi, +358 295 250 177
    Sähköposti: kirsi.martinkauppi@ym.fi
    Hallitusneuvos
    Rakentamisen turvallisuus ja terveellisyys, rakennustuotteet ja rakennustuotelainsäädäntö, rakentamisen eu-asiat, rakentamisen pohjoismainen yhteistyö
  • Maunu Minna, +358 295 250 397
    Sähköposti: minna.maunu@ym.fi
    Assistentti
  • Piispa Päivi, +358 50 415 6452, +358 295 250 167
    Sähköposti: paivi.piispa@ym.fi
    Projektipäällikkö
    Rakentamisen muovitiekartan toteutus yhdessä rakentamisen toimialan ja sidosryhmien kanssa
  • Rapinoja Sari, +358 295 250 320
    Sähköposti: sari.rapinoja@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Rakennuksia ja rakentamista koskevien energia-asioiden lainsäädäntö, EU:n rakentamisen energiakysymyksiä koskevien säädösten valmisteluun osallistuminen, kansalliseen toimeenpanoon liittyvät tehtävät.
  • Salonen Antti, +358 29 525 0047
    Sähköposti: antti.salonen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Rakennuksia ja rakentamista koskevat lainsäädännön asiantuntijatehtävät ja säädösvalmistelutehtävät. Rakentamista koskevat pätevyysasiat. Rakennustuotteiden kansallinen tuotehyväksyntä. Rakennustuotteiden tuoteyhteyspiste. Rakentamisen digitaalisuus. EU8 sisämarkkinajaos.
  • Suikki Jemina, +358 50 513 1747
    Sähköposti: jemina.suikki@ym.fi
    Suunnittelija
    Puurakentamisen ohjelmaan liittyvät suunnittelutehtävät, puurakentamisen ohjelman TEAS –hankkeet, digikärkihankkeiden TEAS –hankkeet
  • Trebs Katri, +358 29 525 0119
    Sähköposti: katri.trebs@ym.fi
    Asiantuntija
    Rakennetun ympäristön osaston TEAS toiminnan suunnittelu- ja tukitehtävät, TEAS toiminnan toiminnallinen kehittäminen ja sujuvuuden edistäminen.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta