Regions and Communities

Helsinki
Address: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 GOVERNMENT, P.O.Box 35 Government
Fax:


  • Seppälä Anna-Leena, +358 295 250 242
    E-mail: anna-leena.seppala@ym.fi
    Senior Construction Adviser
    Alueet ja yhdyskunnat -yksikön päällikkö

  • Pailomaa Anne, +358 295 250 360
    E-mail: anne.pailomaa@ym.fi
    Assistant


  • Andersson Sanna, +358 295 250 063
    E-mail: sanna.andersson@ym.fi
    Senior Specialist
    Maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö, kaavoituksen kehittäminen, uusiutuvat energiamuodot alueidenkäytössä, maaseudut ja rantarakentaminen, kansainvälinen yhteistyö.
  • Anttila Suvi, +358 295 250 208
    E-mail: suvi.anttila@ym.fi
    Senior Specialist
    Kaupunkiseutujen kehittäminen ja kaupunkipolitiikka ja sen pohjoismainen yhteistyö, MAL-yhteistyö, kestävän kaupunkikehityksen ohjelma.
  • Collin Annika, +358 295 250 049
    E-mail: annika.collin@ym.fi
    Senior Specialist
    Alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän oikeudellinen ja sisällöllinen kehittäminen, digitalisaation huomioon ottaminen rakennettua ympäristöä koskevassa oikeudellisessa ja sisällöllisessä kehittämisessä ja muu toimialan lainsäädännön valmistelu.
  • Heikkilä Iina, +358 295 250 448
    E-mail: iina.heikkila@ym.fi
    Specialist
    Kestävä kaupunki -ohjelma.
  • Hokkanen Virve, +358 295 250 034
    E-mail: virve.hokkanen@ym.fi
    Director
    Kestävä kaupunki -ohjelman käytännön toimeenpano ja johtaminen.
  • Irjala Antti, +358 295 250 102
    E-mail: antti.irjala@ym.fi
    Senior Ministerial Adviser
    Alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän uudistamisen koordinointi, asemakaavoituksen kehittäminen, ilmastonmuutoksen hillintä ja siihen sopeutuminen alueidenkäytössä.
  • Junnila Jaana, +358 295 250 107
    E-mail: jaana.junnila@ym.fi
    Ministerial Counsellor
    Maankäyttö- ja rakennuslain kehittäminen ja toimeenpano alueidenkäytön osalta, kaavojen toimenpano ja maapolitiikka, digitalisaation edistäminen kaavoituksessa.
  • Juslen Jyri, +358 295 250 108
    E-mail: jyri.juslen@ym.fi
    Ministerial Adviser
    YK:n kaupunkikehitysasioiden koordinointi ja kehittäminen (YK-Habitat), vaikutusten arvioinnin kehittäminen, valmiussuunnittelu.
  • Jylhä Sanna, +358 295 250 233
    E-mail: sanna.jylha@ym.fi
    Senior Specialist
    Maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö, vähittäiskaupan suuryksiköt, tuulivoima, elinkeinojen ja palveluiden kehittäminen alueidenkäytön suunnittelussa.
  • Jäppinen Sakari, +358 295 250 076
    E-mail: sakari.jappinen@ym.fi
    Project Manager
    Digitalisaation kytkentä alueidenkäytön suunnittelujärjestelmään.
  • Järvinen Pauliina, 
    E-mail: pauliina.jarvinen@ym.fi
    Trainee, University student
    Valtakunnallinen alue- ja yhdyskuntarakenteen kehityskuva.
  • Katajisto Petteri, +358 295 250 120
    E-mail: petteri.katajisto@ym.fi
    Senior Ministerial Adviser
    Valtakunnalliset liikenne- ja liikennejärjestelmäasiat, liikennepolitiikka, maakuntakaavoitus erityisesti valtakunnallisten liikenneasioiden osalta.
  • Kerkkänen Anu, +358 295 250 142
    E-mail: anu.kerkkanen@ym.fi
    Senior Specialist
    ELY-keskusten viranomaisyhteistyö, ELY-keskusten tulosohjaus.
  • Koski Ulla, +358 295 250 139
    E-mail: ulla.koski@ym.fi
    Director, Spatial Planning
    Maakuntakaavoitusta koskevan tehtäväkokonaisuuden yhteensovittaminen, valtakunnalliset alueidenkäyttötavoitteet.
  • Laitio Matti, +358 295 250 154
    E-mail: matti.laitio@ym.fi
    Senior Ministerial Adviser
    Yleispiirteisen kaavoituksen, erityisesti yleiskaavoituksen kehittäminen, ELY-keskusten ohjaus alueidenkäytön näkökulmasta, MRL:n toimivuuden seuranta ja kehittäminen.
  • Maijala Olli, +358 295 250 174
    E-mail: olli.maijala@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Kaupunkipolitiikka, metropolipolitiikka, kaupunkiseutujen strateginen kehittäminen, kaupunkikehittämisen ja -politiikan kansallinen ja EU-yhteistyö.
  • Mäkelä Kaisa, +358 295 250 187
    E-mail: kaisa.makela@ym.fi
    Senior Ministerial Adviser
    Kaupunkiseutujen MAL-yhteistyö, MAL-sopimukset, kestävä kaupunkiliikenne ja kaupunkiseutujen liikennejärjestelmät, liikenteen ympäristövaikutukset.
  • Neva Maija, +358 295 250 369
    E-mail: maija.neva@ym.fi
    Legal Adviser
    Maankäyttö- ja rakennuslainsäädännön valmistelu ja toimivuuden arviointi sekä alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän oikeudellinen kehittäminen.
  • Nurmi Juha, +358 295 250 181
    E-mail: juha.nurmi@ym.fi
    Senior Specialist
    Yleispiirteisen kaavoituksen ja yhdyskuntarakenteen kehittäminen, kaupunkiseutujen suunnittelu, MAL-yhteistyö
  • Pakkanen Tuija, 
    E-mail: tuija.pakkanen@ym.fi
    Senior Specialist
    Tehtävänä on vastata rakennetun ympäristön rekisteri ja tietoalusta –kokonaisuuden teknisten ja toiminnallisten vaatimusten määrittelystä ja niiden toimeenpanosta.
  • Ristimäki Mika, +358 295 250 188
    E-mail: mika.ristimaki@ym.fi
    Senior Specialist
    Maaseutukehitys, maaseudun ja kaupunkien vuorovaikutus, alue- ja yhdyskuntarakenteen sekä alueiden erilaistumisen seuranta ja ennakointi , elinkeinot ja alueidenkäyttö.
  • Saarela Mirkka, +358 295 250 365
    E-mail: mirkka.saarela@ym.fi
    Legal Adviser
    Maankäyttö- ja rakennuslainsäädännön valmistelu ja alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän oikeudellinen kehittäminen, alueidenkäyttöä koskevan oikeuskäytännön seuranta.
  • Savolainen Karolina, +358 50 598 2074, +358 295 250 071
    E-mail: karolina.savolainen@ym.fi
    Assistant
    Avustavat tehtävät; rakennetun ympäristön valtakunnallinen digitaalinen rekisteri ja tietoalusta
  • Siru Eeva-Liisa, +358 295 250 273
    E-mail: eeva-liisa.siru@ym.fi
    Secretary
    Matkasihteeri ja muut avustavat tehtävät.
  • Stenström Maaret, +358 295 250 277
    E-mail: maaret.stenstrom@ym.fi
    Senior Ministerial Adviser
    Maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö, lunastuslupahakemukset, merialuesuunnittelu mm. kansainvälisen tiedonvaihdon näkökulmasta.
  • Tihlman Tiina, +358 295 250 296
    E-mail: tiina.tihlman@ym.fi
    Counsellor
    Merialuesuunnittelu, rannikko- ja merialuestrategia, Euroopan alueelliset yhteistyöohjelmat, pohjoismainen aluesuunnitteluyhteistyö.
  • Turunen Timo, +358 295 250 303
    E-mail: timo.turunen@ym.fi
    Senior Ministerial Adviser
    Valtakunnalliset alueidenkäyttötavoitteet, valtakunnallisen aluerakenteen kehittäminen ja kehityksen ennakointi, aluekehittämisasiat, maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö.
  • Vaarma Jari, 
    E-mail: jari.vaarma@ym.fi
    Senior Specialist
    Asemakaavoituksen kehittäminen, MRL-uudistus.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback