Luonnon monimuotoisuus

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Kuusinen Mikko, +358 295 250 144
    Sähköposti: mikko.kuusinen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Yksikön päällikkö, METSO-ohjelma, Syken tulosohjaus, luontoympäristöosaston tutkimusten koordinointi

  • Sillanpää Mirja, +358 295 250 270
    Sähköposti: mirja.sillanpaa@ym.fi
    Assistentti


  • Alanen Aulikki, +358 295 250 333
    Sähköposti: aulikki.alanen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Luonnonsuojelualueiden ja erämaa-alueiden suojelu,hoito ja käyttö, uhanalaisten luontotyyppinen suojelu, EU:n luontodirektiivin ja Natura 2000 verkoston toimeenpano, CAFF-ohjelman tehtävät.
  • Atula Roosa, +358 50 596 1139
    Sähköposti: roosa.atula@ym.fi
    Asiantuntija
    Lajien suojeluun liittyvät tehtävät, metsästysasiat, merimetso.
  • Borgström Suvi, +358 29 525 0342
    Sähköposti: suvi.borgstrom@ym.fi
    Ylitarkastaja
    Luonnonsuojelu-, ympäristönsuojelu- ja muun luonnonkäyttöä (mm. metsästyslaki) koskevan lainsäädännön kehittämisen ja toimeenpanon yhteensovittamiseen liittyvät tehtävät, loukkaantuneiden eläinten hoito.
  • Flander Jukka-Pekka, +358 295 250 064
    Sähköposti: jukka-pekka.flander@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Valtion luonnonsuojelualueet (Etelä-Savo, Häme, Kaakkois- Suomi, Keski-Suomi, Lounais-Suomi, Länsi-Suomi, Pirkanmaa, Koli Pohjois-Karjalassa, Pohjois-Savo, Uusimaa) Kansalliset kaupunkipuistot, Maailman luonnonperintöalueet (UNESCO), Yhdyskuntien ekologiset kysymykset
  • Heikkinen Ilkka, +358 295 250 079
    Sähköposti: ilkka.heikkinen@ym.fi
    Luonnonsuojeluvalvoja
    Luonnon monimuotoisuuden suojelu ja kestävä käyttö.
  • Hyvärinen Esko, +358 295 250 094
    Sähköposti: esko.o.hyvarinen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Lajisuojeluasiat, uhanalaiset lajit, CITES-sopimus, Bonnin sopimus ja muu eliölajien suojelua koskeva yhteistyö.
  • Korpelainen Heikki, +358 295 250 135
    Sähköposti: heikki.korpelainen@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Luonnonsuojelulainsäädäntö, Luonnonsuojelulain soveltamiseen liittyvät oikeudelliset kysymykset (Kaakkois-Suomi, Lounais-Suomi, Länsi-Suomi, Uusimaa), Natura 2000 -verkosto, EU:n Ornis-komitea
  • Korpi Johanna, +358 29 525 0278
    Sähköposti: johanna.korpi@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Luonnonsuojelulainsäädännön kehittäminen ja säädösvalmistelu, luonnonsuojelulain- ja asetuksen täytäntöönpano, luonnonsuojelunäkökulman huomioon ottaminen muussa lainsäädännössä
  • Käyhkö Sanna, +358 295 160 566
    Sähköposti: sanna.kayhko@ym.fi
    Eu-avustaja
    Eu-avustajan tehtävät luonnon monimuotoisuudessa sekä vesiensuojelussa, EU kokousten vaatimia taustaselvityksiä, kokousjärjestelyjä sekä asiantuntijatuki.
  • Latsa Ilona, +358 50 307 6010, +358 295 250 044
    Sähköposti: ilona.latsa@ym.fi
    Korkeakouluharjoittelija
    Avustaminen luonnonsuojeluun liittyvissä tehtävissä.
  • Niikkonen Kristiina, +358 295 250 198
    Sähköposti: kristiina.niikkonen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Eu-biodiversiteettia koskevan päätöksen kansallinen koordinointi. Suomen ja Venäjän luonnonsuojelutyö.
  • Niinivirta Esa, +358 295 250 201
    Sähköposti: esa.niinivirta@ym.fi
    Tarkastaja
    Lunastaminen luonnonsuojelutarkoituksiin, Natura 2000 -päätökseen liittyvät asiakirjat ja kartat
  • Ojala Olli, +358 29 525 0039
    Sähköposti: olli.ojala@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    EU-puheenjohtajakauden valmistelu luonnonsuojeluasioissa, Bernin sopimuksen yhteyshenkilö, IPBES-kansallinen yhteyshenkilö, Luontopaneelin vastuuhenkilö.
  • Ojala Tuuli, +358 295 250 267
    Sähköposti: tuuli.ojala@ym.fi
    erityisasiantuntija
    CITES-sopimus, CMS-sopimus.
  • Pesu Nunu, +358 295 250 215
    Sähköposti: nunu.pesu@ym.fi
    Ympäristöneuvos
  • Ruohonen-Lehto Marja, +358 295 250 030
    Sähköposti: marja.ruohonen-lehto@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    EU-puheenjohtajuuskauden asiantuntijatehtävät, bioturvallisuus, geenivarat, synteettinen biologia, biotekniikka, geenitekniikka, geenitekniikan lautakunta.
  • Tanninen Sirpa, +358 295 250 288
    Sähköposti: sirpa.tanninen@ym.fi
    Tutkimussihteeri
    Luontoympäristöosaston TEAS- ja OHKE -toiminnan hankehallintotehtävät.
  • Von Weissenberg Marina, +358 295 250 321
    Sähköposti: marina.weissenberg@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Luonnon monimuotoisuus (CBD), Biodiversiteetti sopimus, EU:n biodiversiteetti politiikka, IUCN-yhteistyö, kansainvälinen luonnonsuojelutyö

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta