Ekosysteemien toiminta

Helsinki
Osoite: Latokartanonkaari 11, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:


  • Mattsson Tuija, +358 295 251 418
    Sähköposti: tuija.mattsson@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Huuhtoutuminen boreaalisilta valuma-alueilta, metsätalouden vesistökuormitus


  • Cano-Bernal Jose, 
    Sähköposti: jose.cano-bernal@syke.fi
    Tutkija
  • Forsius Martin, +358 295 251 118
    Sähköposti: martin.forsius@syke.fi
    Tutkimusprofessori
    Keskuksen tutkimustoiminnan kehittäminen. Hankkeiden johtaminen: Ilmastonmuutoksen ja laskeuman ekosysteemivaikutukset, ekosysteemipalvelujen arviointi ja mallintaminen. Keskuksen johtajan sijainen.
  • Heiskanen Marko, +358 29 525 2040
    Sähköposti: marko.heiskanen@syke.fi
    Tutkija
  • Holmberg Maria, +358 295 251 181
    Sähköposti: maria.holmberg@syke.fi
    Erikoistutkija
    Metsäisten alueiden hiili- ja typpitaseet, riippuvuus ilmastonmuutoksesta ja ilman epäpuhtauksista
  • Junttila Virpi, +358 295 251 098
    Sähköposti: virpi.junttila@syke.fi
    Erikoistutkija
  • Kleemola Sirpa, +358 295 251 284
    Sähköposti: sirpa.kleemola@syke.fi
    Erikoissuunnittelija
  • Kuusela Saija, +358 40 672 2751
    Sähköposti: saija.kuusela@syke.fi
    Projektipäällikkö
    Metsäluonnon monimuotoisuuden suojelu ja hiilen sitominen muuttuvassa ympäristössä (IBC-Carbon) -hankkeen vuorovaikutusvastaava.
  • Pekkonen Minna, +358 29 525 1779
    Sähköposti: minna.pekkonen@syke.fi
    Erikoistutkija
    Tutkimus- ja kehittämishankkeiden valmistelu, painopisteenä yritysyhteistyöhankkeet. Biodiversiteettiin ja ekosysteemipalveluihin liittyvä viestintä. Sidosryhmäyhteistyö. Ekosysteemihotelli hankkeen koordinointi.
  • Rankinen Katri, +358 295 251 540
    Sähköposti: katri.rankinen@syke.fi
    Erikoistutkija
    valuma-aluemallien soveltaminen ja kehittäminen, ravinteiden huuhtoutumismallit, ravinnetaseiden laskeminen maatalousmaassa
  • Sallantaus Tapani, +358 295 251 604
    Sähköposti: tapani.sallantaus@syke.fi
    Vanhempi tutkija
    Soiden ennallistamisen ja soidensuojelun sekä uhanalaisiin sammaliin liittyvät asiantuntija- ja tutkimuspalvelut
  • Vuorenmaa Jussi, +358 295 251 753
    Sähköposti: jussi.vuorenmaa@syke.fi
    Erikoistutkija
    Ilmansaasteiden ja ilmastonmuutoksen vaikutusten seuranta pintavesissä, laskeuman laadun seuranta, Suomen pitkäaikaisen ympäristötutkimuksen verkoston (FinLTSER/LifeWatch-tutkimusinfrastruktuuri) koordinointiin liittyvät tehtävät.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta