Metrologia(MLAB)

Oulu
Osoite: Linnanmaa K5, Linnanmaa K5,90570 Oulu, PL 413 Oulun yliopisto
Faksi:

Helsinki/Kaaritalo
Osoite: Mustialankatu 3, Mustialankatu 3,00790 Helsinki, Helsinki
Faksi:

Joensuu
Osoite: Yliopistokatu 6 B (Metla-talo), Yliopistokatu 6 B (Metla-talo), 80100 Joensuu, PL 111 Joensuu
Faksi:


  • Sarkkinen Mika, +358 295 251 620
    Sähköposti: mika.sarkkinen@syke.fi
    Ryhmäpäällikkö
    Metrologia -ryhmän toiminnasta vastaaminen.


  • Fali Annamari, +358 295 251 111
    Sähköposti: annamari.fali@syke.fi
    Laboratoriomestari
    Näytteenotto, epäorgaaninen analytiikka ja biologisten näytteiden käsittely.
  • Hirvonen Jukka, +358 295 251 174
    Sähköposti: jukka.hirvonen@syke.fi
    Laboratorioinsinööri
    Laboratorio- ja mittausautomaation kehittämistyöt.
  • Hirvonen Tuomas, 
    Sähköposti: tuomas.hirvonen@syke.fi
    Apulaistutkija
  • Kahiluoto Joonas, +358 50 320 9965, +358 295 251 841
    Sähköposti: joonas.kahiluoto@syke.fi
    Tutkija
    Laboratorio- ja mittausautomaation kehittämistyöt.
  • Kaukonen Lari, +358 295 251 187
    Sähköposti: lari.kaukonen@syke.fi
    Tutkija
    Laboratorio- ja mittausautomaation kehittämistyöt.
  • Kolehmainen Jaana, +358 40 668 6050, +358 295 251 821
    Sähköposti: jaana.kolehmainen@syke.fi
    Kemisti
    Ryhmäpäällikön 2. sijainen. Kemian metrologiaan ja epäorgaaniseen analytiikkaan liittyvä toiminta sekä kehittämishankkeet.
  • Kuusisto Anna-Sofia, +358 50 453 5530, +358 295 252 171
    Sähköposti: anna-sofia.kuusisto@syke.fi
    Laborantti
    Luonnon- ja jätevesien ravinne- ja ionikromatografia-analyysien suorittaminen, mittaustulosten laadunvalvonta ja tulosten kirjaaminen laboratorion LIMS-järjestelmään.
  • Nuutinen Jari, +358 295 251 467
    Sähköposti: jari.nuutinen@syke.fi
    Kemisti
    Ympäristöalan menetelmästandardisoinnin toimialayhdyshenkilö. Kiinteiden ympäristönäytteiden standardisointiryhmän puheenjohtaja (ISO/TC 190 ja CEN/TC 444) ja standardisointiryhmien sihteeri. Orgaanisen kemian ympäristöanalytiikka ja siihen liittyvät tutkimus- ja kehittämishankkeet, asiantuntija pätevyyskoetoiminnassa ja muussa vertailulaboratoriotoiminnassa
  • Rahikainen Anne, +358 295 251 537
    Sähköposti: anne.rahikainen@syke.fi
    Apulaistutkija
    Asiakaspalvelu, epäorgaaninen analytiikka sekä biologiset menetelmät ja määritykset.
  • Salonen Katri, +358 295 251 614
    Sähköposti: katri.salonen@syke.fi
    Laboratoriomestari
    Epäorgaaninen analytiikka, kalojen preparoinnit ja elohopeamääritykset sekä asiakaspalvelu.
  • Sara-Aho Timo, +358 295 251 618
    Sähköposti: timo.sara-aho@syke.fi
    Tutkija
    Metallianalytiikka (ICP-OES, ICP-MS), kalibrointilaboratoriotoimintaan ja kemian metrologiaan liittyvät tehtävät (ID-ICP-MS-analytiikka)
  • Vuorinen-Lindgren Virpi, +358 50 477 5902, +358 295 252 102
    Sähköposti: virpi.vuorinen-lindgren@syke.fi
    Laboratoriomestari
    SYKEn vertailulaboratorion sekä akkreditoidun testaus- ja kalibrointilaboratorion metallianalytiikan tutkimus-, kehitys- ja palveluanalytiikaan liittyvät laboratoriotyöt.
  • Vänni Timo, +358 295 251 763
    Sähköposti: timo.vanni@syke.fi
    Suunnittelija
    Ohjelmistojen ja sähköisen viestinnän ylläpito- ja kehittämistyöt.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta