Päästöt ja ympäristöriskit

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Rahnasto Oili, +358 295 250 244
    Sähköposti: oili.rahnasto@ym.fi
    Hallitusneuvos
    Yksikön päällikkö

  • Karjalainen Kirsi, +358 295 250 118
    Sähköposti: kirsi.karjalainen@ym.fi
    Assistentti
    Yksikön päällikön ja yksikön avustaminen


  • Auvvin Pirjo, +358 295 250 336
    Sähköposti: pirjo.auvvin@ym.fi
    Säädösvalmisteluavustaja
    Osaston lainsäädäntöhankkeissa avustaminen, PTJ ja lainlaatija
  • Fallenius-Tuurihalme Hanna-Lena, +358 295 250 016
    Sähköposti: hanna-lena.fallenius-tuurihalme@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Ympäristönsuojelulainsäädäntö, ympäristönsuojelun ja ympäristölainsäädännön toimeenpano ja ohjaus
  • Haavanlammi Katariina, +358 295 250 072
    Sähköposti: katariina.haavanlammi@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Ympäristönsuojelulainsäädäntö, ympäristöoikeus.
  • Herranen Noora, +358 50 406 6559, +358 295 250 401
    Sähköposti: noora.herranen@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Ympäristönsuojelulainsäädäntöön, erityisesti pilaantuneita maa-alueita koskevaan lainsäädäntöön, liittyvät valmistelutehtävät sekä ympäristönsuojelulainsäädännön toimeenpanon ohjaus ja tukeminen.
  • Huhtala Merja, +358 295 250 088
    Sähköposti: merja.huhtala@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Öljyntorjuntalainsäädäntö, öljysuojarahaston pääsihteeri, kansainvälinen öljyvahinkorahasto (IOPC Fund)
  • Lahtela Juha, +358 295 250 371
    Sähköposti: juha.lahtela@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Ympäristönsuojelun toimeenpano ja ohjaus, ympäristönsuojelun valvonta
  • Lahtinen Tarja, +358 295 250 149
    Sähköposti: tarja.lahtinen@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Ilmansuojelu, ilmanlaatu , liikennepolttoaineet
  • Laine-Ylijoki-Laakso Tia, +358 295 250 150
    Sähköposti: tia.laine-ylijoki@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Ympäristölainsäädäntö, ympäristörikokset
  • Lehikoinen Teemu, +358 295 250 423
    Sähköposti: teemu.lehikoinen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Teollisuuden ja energiantuotannon ympäristönsuojelua koskevien asioiden toimeenpanon valmistelu
  • Lehtosalo Nina, +358 295 250 400
    Sähköposti: nina.lehtosalo@ym.fi
    erityisasiantuntija
    Ympäristönsuojelulainsäädännön erityisesti jäte- ja ympäristönsuojelulain toimeenpano, ohjaus ja tuki sekä pilaantuneiden alueiden kunnostaminen.
  • Leskinen Kati, +358 295 250 090
    Sähköposti: kati.leskinen@ym.fi
    Tarkastaja
    Öljysuojarahasto, öljyntorjunta, öljyvahingot
  • Pietarinen Aino, +358 29 525 0229
    Sähköposti: aino.pietarinen@ym.fi
    erityisasiantuntija
    Ympäristönsuojelun ja ympäristölainsäädännön toimeenpano ja ohjaus
  • Pietilä Sini, +358 295 250 366
    Sähköposti: sini.pietila@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Ympäristönsuojelulainsäädäntö, ympäristönsuojelun ja ympäristölainsäädännön toimeenpano ja ohjaus.
  • Puheloinen Eeva-Maija, +358 295 250 100
    Sähköposti: eeva-maija.puheloinen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Ympäristönsuojelulainsäädännön, erityisesti ympäristövastuujärjestelmiä, koskevan lainsäädännön kehittäminen ja toimeenpano sekä ympäristönsuojelun osalta poikkeusolojen valmiussuunnittelun ja varautumisen kehittäminen.
  • Rinne Sami, +358 295 250 361
    Sähköposti: sami.rinne@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Ilmansuojelu ja päästöt, paras käyttökelpoinen tekniikka (BAT), ydinenergia ja säteily.
  • Salo-Asikainen Sirpa, +358 295 250 077
    Sähköposti: sirpa.salo-asikainen@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Ilmansuojelu, päästökattodirektiivi
  • Valtavaara Minna, +358 295 250 170
    Sähköposti: minna.valtavaara@ym.fi
    erityisasiantuntija
    Ympäristöriskien ja ympäristövahinkojen hallinta ja ehkäiseminen sekä kemikaaliasioiden käsittely ympäristöluvissa ja valvonnassa.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta