Lähiympäristö ja asuminen

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Laanti Tommi, +358 295 250 146
    Sähköposti: tommi.laanti@ym.fi
    Asuntoneuvos
    Lähiympäristö ja asuminen -yksikön päällikkö.

  • Järvenpää Carina, +358 295 250 111
    Sähköposti: carina.jarvenpaa@ym.fi
    Assistentti


  • Autio Antti, +358 295 250 330
    Sähköposti: antti.autio@ym.fi
    Yliarkkitehti
    Lähiympäristön hyvän laadun edistäminen erityisesti terveellisyyden, turvallisuuden, toimivuuden ja viihtyisyyden kannalta.
  • Friipyöli Mikko, +358 295 250 375
    Sähköposti: mikko.friipyoli@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Vaikutusten arviointi
  • Haapala Matleena, 
    Sähköposti: matleena.haapala@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Kulttuuriympäristöä koskevan lainsäädännön kehittäminen ja säädösten toimeenpanon ohjaus, rakennussuojeluasiat, valtion kiinteistöjen luovuttamista koskevat asiat ja kulttuuriympäristöstrategian toimeenpano.
  • Hepo-oja Jenni, +358 29 525 0391
    Sähköposti: jenni.hepo-oja@ym.fi
    Säädösvalmisteluavustaja
  • Hynynen Raija, +358 295 250 093
    Sähköposti: raija.hynynen@ym.fi
    Asuntoneuvos
    Ikääntyneiden asuminen, erityisryhmien asuminen, asumisen tutkimus, kansainväliset asiat.
  • Hämäläinen Hanna, +358 295 250 095
    Sähköposti: hanna.hamalainen@ym.fi
    Suunnittelija
    Euroopan kulttuuriympäristöpäivät. Kulttuuriympäristöstrategian toimeenpano.
  • Karjalainen Anu, +358 295 250 067
    Sähköposti: anu.karjalainen@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Asumisoikeuslainsäädäntö, ARA -asuntojen vuokrat, vuokratalojen yhteishallinto
  • Kilpelä Niina, +358 29 525 0019
    Sähköposti: niina.kilpela@ym.fi
    Yliarkkitehti
    Rakennetun ympäristön esteettömyys.
  • Koponen Ville, +358 295 250 132
    Sähköposti: ville.koponen@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Asuntojen uustuotannon lainajärjestelmät. Kohdekohtaiset rajoitukset. Yleishyödylliset yhteisöt. Erityisryhmien asumisen tukijärjestelmät. EU-valtiontukisäännösten suhde asumisen tukiin.
  • Korhonen Reko, +358 295 250 018
    Sähköposti: reko.korhonen@ym.fi
    Asiantuntija
  • Maijala Juha-Pekka, +358 295 250 173
    Sähköposti: juha-pekka.maijala@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Tutkimus - ja kehittämistoiminta. Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen tulosohjaus. Ilmastonmuutokseen ja rakennettuun ympäristöön liittyvät tietojärjestelmät. Korjausneuvojat
  • Meritähti Liisa, +358 295 250 376
    Sähköposti: liisa.meritahti@ym.fi
    Hallitussihteeri
    ARA-asuntojen asukasvalinnat, korjausavustukset, vanha aravalainakanta, ARA-vuokrataloyhteisöjen taloudelliset tukitoimenpiteet
  • Mikkonen Tuija, +358 295 250 184
    Sähköposti: tuija.mikkonen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Kulttuuriympäristöstrategian toimeenpano ja sen koordinointi. Kulttuuriympäristö- ja rakennusperintöalan kehittämis- ja ohjaustehtävät.
  • Nevalainen Jaana, +358 295 250 195
    Sähköposti: jaana.nevalainen@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Asuinalueiden kehittäminen. Kaupunkikeskustojen kehittäminen. Segregaation ehkäiseminen. Maahanmuuttajien asuminen.
  • Pietiläinen Jorma, +358 295 250 228
    Sähköposti: jorma.pietilainen@ym.fi
    Ylitarkastaja
    Asuntosäästöpalkkio (ASP), Omistusasuntojen lainajärjestelmät, Omistusasuntojen valtiontakaus
  • Raatikainen Arto, +358 295 250 243
    Sähköposti: arto.raatikainen@ym.fi
    Ylitarkastaja
    Asuntomarkkinatietojärjestelmät, Asumisen avustusjärjestelmien laskentamallit
  • Saarinen Ari, +358 295 250 257
    Sähköposti: ari.saarinen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Meluntorjunnan kehittäminen, Äänitekniikka.
  • Tiainen Tuula, +358 295 250 295
    Sähköposti: tuula.tiainen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Asumisneuvonta,erityisryhmien asuminen, osallistuminen muuhun asumisolojen kehittämiseen.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta