Alueet ja yhdyskunnat

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Seppälä Anna-Leena, +358 295 250 242
    Sähköposti: anna-leena.seppala@ym.fi
    Rakennusneuvos
    Alueet ja yhdyskunnat -yksikön päällikkö

  • Nyberg Nelli, +358 295 250 050
    Sähköposti: nelli.nyberg@ym.fi
    Assistentti


  • Andersson Sanna, +358 295 250 063
    Sähköposti: sanna.andersson@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö, kaavoituksen kehittäminen, uusiutuvat energiamuodot alueidenkäytössä, maaseudut ja rantarakentaminen, kansainvälinen yhteistyö.
  • Anttila Suvi, +358 295 250 208
    Sähköposti: suvi.anttila@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Kaupunkiseutujen kehittäminen ja kaupunkipolitiikka ja sen pohjoismainen yhteistyö, MAL-yhteistyö, kestävän kaupunkikehityksen ohjelma.
  • Collin Annika, +358 295 250 049
    Sähköposti: annika.collin@ym.fi
    Erityisasiantuntija
  • Hemminki Mervi, 
    Sähköposti: mervi.hemminki@ym.fi
    Korkeakouluharjoittelija
  • Hokkanen Virve, +358 295 250 087
    Sähköposti: virve.hokkanen@ym.fi
    Ohjelmapäällikkö
    Kestävä kaupunki -ohjelman käytännön toimeenpano ja johtaminen.
  • Irjala Antti, +358 295 250 102
    Sähköposti: antti.irjala@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän uudistamisen koordinointi, asemakaavoituksen kehittäminen, ilmastonmuutoksen hillintä ja siihen sopeutuminen alueidenkäytössä.
  • Junnila Jaana, +358 295 250 107
    Sähköposti: jaana.junnila@ym.fi
    Hallitusneuvos
    Maankäyttö- ja rakennuslain kehittäminen ja toimeenpano alueidenkäytön osalta, kaavojen toimenpano ja maapolitiikka, digitalisaation edistäminen kaavoituksessa.
  • Juslen Jyri, +358 295 250 108
    Sähköposti: jyri.juslen@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    YK:n kaupunkikehitysasioiden koordinointi ja kehittäminen (YK-Habitat), vaikutusten arvioinnin kehittäminen, valmiussuunnittelu.
  • Jylhä Sanna, +358 295 250 233
    Sähköposti: sanna.jylha@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö, vähittäiskaupan suuryksiköt, tuulivoima, elinkeinojen ja palveluiden kehittäminen alueidenkäytön suunnittelussa.
  • Jäppinen Sakari, +358 295 250 076
    Sähköposti: sakari.jappinen@ym.fi
    Projektipäällikkö
  • Järvinen Jasmin, 
    Sähköposti: jasmin.jarvinen@ym.fi
    Korkeakouluharjoittelija
  • Katajisto Petteri, +358 295 250 120
    Sähköposti: petteri.katajisto@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Valtakunnalliset liikenne- ja liikennejärjestelmäasiat, liikennepolitiikka, maakuntakaavoitus erityisesti valtakunnallisten liikenneasioiden osalta.
  • Kerkkänen Anu, +358 295 250 142
    Sähköposti: anu.kerkkanen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    ELY-keskusten viranomaisyhteistyö, maakuntauudistus ELY-keskusten ja eri toimijoiden työnjaon näkökulmasta, ELY-keskusten tulosohjaus.
  • Keränen Pirkko, +358 295 250 126
    Sähköposti: pirkko.keranen@ym.fi
    Säädösvalmisteluavustaja
    Kaavoituksen seuranta, avustaminen tulosryhmän tehtävissä sekä lunastusasioissa.
  • Koski Ulla, +358 295 250 139
    Sähköposti: ulla.koski@ym.fi
    Aluesuunnitteluneuvos
    Maakuntakaavoitusta koskevan tehtäväkokonaisuuden yhteensovittaminen, valtakunnalliset alueidenkäyttötavoitteet, maakuntauudistus alueidenkäytön näkökulmasta.
  • Laitio Matti, +358 295 250 154
    Sähköposti: matti.laitio@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Yleispiirteisen kaavoituksen, erityisesti yleiskaavoituksen kehittäminen, ELY-keskusten ohjaus alueidenkäytön näkökulmasta, MRL:n toimivuuden seuranta ja kehittäminen.
  • Leino Anna-Kaisa, +358 295 250 352
    Sähköposti: anna-kaisa.leino@ym.fi
    Suunnittelija
  • Maijala Olli, +358 295 250 174
    Sähköposti: olli.maijala@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Kaupunkipolitiikka, metropolipolitiikka, kaupunkiseutujen strateginen kehittäminen, kaupunkikehittämisen ja -politiikan kansallinen ja EU-yhteistyö.
  • Mäkelä Kaisa, +358 295 250 187
    Sähköposti: kaisa.makela@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Kaupunkiseutujen MAL-yhteistyö, MAL-sopimukset, kestävä kaupunkiliikenne ja kaupunkiseutujen liikennejärjestelmät, liikenteen ympäristövaikutukset.
  • Neva Maija, +358 295 250 369
    Sähköposti: maija.neva@ym.fi
    Lainsäädäntöneuvos
    Maankäyttö- ja rakennuslainsäädännön valmistelu ja toimivuuden arviointi sekä alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän oikeudellinen kehittäminen.
  • Nummi Pilvi, +358 295 250 373
    Sähköposti: pilvi.nummi@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Sähköinen osallistuminen ja vuorovaikutus alueidenkäytön suunnittelussa, kaavoituksen digitalisaatio
  • Nurmi Juha, +358 295 250 181
    Sähköposti: juha.nurmi@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Yleispiirteisen kaavoituksen ja yhdyskuntarakenteen kehittäminen, kaupunkiseutujen suunnittelu, MAL-yhteistyö
  • Perähuhta Minna, +358 295 250 223
    Sähköposti: minna.perahuhta@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    KIRA-digi, tieto- ja seurantajärjestelmät, ennakoinnin ja arvioinnin menetelmät, osaston tavoitteet ministeriön ict-arkkitehtuurityössä ja muussa ict-yhteistyössä.
  • Rautiainen Juhana, +358 295 250 075
    Sähköposti: juhana.rautiainen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Aluesuunnittelun kansainväliset tehtävät sekä EU:n rakennerahastotehtävät, digitalisaation kehittämiseen ja alue- ja yhdyskuntarakenteeseen liittyvät asiat.
  • Ristimäki Mika, +358 295 250 188
    Sähköposti: mika.ristimaki@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Maaseutukehitys, maaseudun ja kaupunkien vuorovaikutus, alue- ja yhdyskuntarakenteen sekä alueiden erilaistumisen seuranta ja ennakointi , elinkeinot ja alueidenkäyttö.
  • Saarela Mirkka, +358 295 250 365
    Sähköposti: mirkka.saarela@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Maankäyttö- ja rakennuslainsäädännön valmistelu ja alueidenkäytön suunnittelujärjestelmän oikeudellinen kehittäminen, alueidenkäyttöä koskevan oikeuskäytännön seuranta.
  • Siru Eeva-Liisa, +358 295 250 273
    Sähköposti: eeva-liisa.siru@ym.fi
    Sihteeri
  • Stenström Maaret, +358 295 250 277
    Sähköposti: maaret.stenstrom@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö, seuranta ja tietojärjestelmien kehittäminen, merialuesuunnittelu mm. kansainvälisen tiedonvaihdon näkökulmasta.
  • Taskinen Satu, +358 295 250 130
    Sähköposti: satu.taskinen@ym.fi
    Projektipäällikkö
    Digitalisaation kytkentä alueidenkäytön suunnittelujärjestelmään.
  • Tihlman Tiina, +358 295 250 296
    Sähköposti: tiina.tihlman@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Merialuesuunnittelu, rannikko- ja merialuestrategia, Euroopan alueelliset yhteistyöohjelmat, pohjoismainen aluesuunnitteluyhteistyö.
  • Turunen Timo, +358 295 250 303
    Sähköposti: timo.turunen@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Valtakunnalliset alueidenkäyttötavoitteet, valtakunnallisen aluerakenteen kehittäminen ja kehityksen ennakointi, aluekehittämisasiat, maakuntakaavoituksen viranomaisyhteistyö.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta