Ilmasto

Helsinki
Osoite: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 Valtioneuvosto, PL 35 Valtioneuvosto
Faksi:


  • Muurman Jarmo, +358 295 250 185
    Sähköposti: jarmo.muurman@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Yksikön päällikkö

  • Kovalainen Katariina, +358 50 453 4409, +358 295 250 083
    Sähköposti: katariina.kovalainen@ym.fi
    Assistentti
    Yksikön päällikön ja yksikön avustaminen, avustaminen kansainvälisiin ilmastoneuvotteluihin valmistautumisessa


  • Anttonen Karoliina, +358 504 362 795, +358 295 250 065
    Sähköposti: karoliina.anttonen@ym.fi
    Hallitussihteeri
    Ilmastosopimusta ja muita kv-ympäristösopimuksia sekä kv-ympäristöoikeutta koskevien kysymysten valmistelu, kv-sopimusten täytäntöönpanoon liittyvät tehtävät. Päästökauppa, hiilidioksidipäästöjen hinnoittelu, EU:n ja kansalliseen ilmastopolitiikkaan liittyvät oikeudelliset tehtävät.
  • Berger Miia, +358 295 250 265
    Sähköposti: miia.berger@ym.fi
    Asiantuntija
    Kuntien ja alueiden ilmastotyön vauhdittaminen, hanke- ja rahoitusasiat.
  • Cederlöf Magnus, +358 295 250 060
    Sähköposti: magnus.cederlof@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    EU:n ilmasto- ja energiapaketin toimeenpano, päästökauppa, ympäristötalous, energia ja ympäristö, pohjoismainen yhteistyö
  • Heiskanen Heta-Elena, +358 50 347 1132, +358 295 250 380
    Sähköposti: heta-elena.heiskanen@ym.fi
    erityisasiantuntija
    EU:n ja kansallisen ilmastopolitiikan valmistelutehtäviä.
  • Honkatukia Outi, +358 29 525 0272
    Sähköposti: outi.honkatukia@ym.fi
    Ympäristöneuvos
    Kansainvälisten ilmastoasioiden pääneuvottelija, ilmastoneuvotteluryhmän puheenjohtaja
  • Jämsen Jatta, +358 295 250 031
    Sähköposti: jatta.jamsen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Suomen EU-puheenjohtajuuskauteen liittyviä valmistelu- ja neuvottelutehtäviä EU:n työryhmissä ja kansainvälisissä ilmastoneuvotteluissa.
  • Kupiainen Kaarle, +358 295 250 232
    Sähköposti: kaarle.kupiainen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Musta hiili- ja metaanipäästöjen vähentäminen ja niitä koskeva kansainvälinen yhteistyö, OECD-yhteistyön koordinointi ympäristöministeriössä.
  • Laasonen Ville, +358 295 250 046
    Sähköposti: ville.laasonen@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Energiapolitiikka ja työkoneiden päästövähennykset.
  • Leino Marianne, +358 295 160 573
    Sähköposti: marianne.leino@ym.fi
    Suunnittelija
  • Nummelin Marjo, +358 295 250 227
    Sähköposti: marjo.nummelin@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Kansainväliset ilmastoneuvottelut, EU:n ilmastolainsäädäntö ja -politiikka sekä siihen vaikuttaminen, Suomen EU-puheenjohtajuuskauden valmisteluun liittyvät tehtävät.
  • Perälä Paula, +358 295 250 224
    Sähköposti: paula.perala@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    Kansainväliset ilmastoneuvottelut, raportointi, nielut, EU:n seurantajärjestelmäpäätös
  • Pietiläinen Olli-Pekka, +358 295 250 316
    Sähköposti: olli-pekka.pietilainen@ym.fi
    Projektipäällikkö
    Kuntien ja alueiden ilmastotyön vauhdittaminen.
  • Sarlin Laura, +358 295 250 253
    Sähköposti: laura.sarlin@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Suomen EU-puheenjohtajuuskaudella valmistelu- ja neuvottelutehtäviä EU:n työryhmissä ja kansainvälisissä ilmastoneuvuotteluissa.
  • Siljander Riikka, +358 29 525 0036
    Sähköposti: riikka.siljander@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Kansallisen ja EU ilmastopolitiikan valmistelu ja toimeenpano, raportointi.
  • Storrank Bo, +358 295 250 346
    Sähköposti: bo.strorrank@ym.fi
    Erityisasiantuntija
    Pohjoismaiden yhteistyön edistäminen kansainvälisissä ilmastokokouksissa, pohjoismainen ympäristöyhteistyö.
  • Talsi Tuija, +358 295 250 285
    Sähköposti: tuija.talsi@ym.fi
    Neuvotteleva virkamies
    EU:n ilmastopolitiikka (taakanjako)
  • Vaara Elina, +358 50 572 3942, +358 295 250 097
    Sähköposti: elina.vaara@ym.fi
    erityisasiantuntija
    Ilmastopolitiikan valmistelu- ja kehittämistehtäviä.

© Copyright Valtion ympäristöhallinto |  Jätä palautetta