Material Economy

Helsinki
Address: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 GOVERNMENT, P.O.Box 35 Government
Fax:


  • Pajukallio Anna-Maija, +358 295 250 218
    E-mail: anna-maija.pajukallio@ym.fi
    Senior Environmental Adviser
    Yksikön päällikkö

  • Jumisko Seija, +358 40 348 1904, +358 295 250 087
    E-mail: seija.jumisko@ym.fi
    Assistant


  • Blauberg Tarja-Riitta, +358 295 250 059
    E-mail: tarja-riitta.blauberg@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Jätehuollon tuottajavastuu, romualukset
  • Gustafsson Sonja, +358 295 160 266
    E-mail: sonja.gustafsson@ym.fi
    EU Assistant
  • Järvinen Kaija, +358 295 250 112
    E-mail: kaija.jarvinen@ym.fi
    Senior Officer for Legal Affairs
    Jäte- ja kemikaalilainsäädännön valmistelu ja toimeenpano.
  • Kauppila Jussi, 
    E-mail: jussi.kauppila@ym.fi
    Senior Specialist
    Jäte- ja tuotelainsäädäntö.
  • Koivuhuhta Auri, +358 50 466 0973
    E-mail: auri.koivuhuhta@ym.fi
    Leading Expert
    Kaivannaisjätteet
  • Korhonen Marja-Riitta, +358 295 250 398
    E-mail: marja-riitta.korhonen@ym.fi
    Senior Specialist
    Jätehuolto, erityisesti jätteiden käsittely.
  • Lehtonen Jenni, +358 295 250 066
    E-mail: jenni.lehtonen@ym.fi
    Expert
    Yhdyskuntajätehuolto ja jätemaksut, jätealan ympäristövaikutusten arviointi, jätteiden ja sivuvirtojen tietoalustahanke
  • Lemmelä Eini, +358 29 525 0032
    E-mail: eini.lemmela@ym.fi
    Specialist
    Öljyjätehuolto ja muut jätteisiin liittyvät tehtävät
  • Levinen Riitta, +358 295 250 162
    E-mail: riitta.levinen@ym.fi
    Senior Environmental Adviser
    Jätelainsäädännön kokonaisuudistus
  • Londesborough Susan, +358 295 250 313
    E-mail: susan.londesborough@ym.fi
    Senior Specialist
    Kemikaaliasiat, erityisesti EU- ja kansainväliset tehtävät.
  • Nieminen Soile, +358 29 525 0344
    E-mail: soile.nieminen@ym.fi
    Specialist
    Kaivannaisjätehuolto.
  • Nieminen Titta, +358 295 250 197
    E-mail: titta.nieminen@ym.fi
    Assistant, Legislative Drafting
    Osaston lainsäädäntöhankkeissa avustaminen, säädösvalmistelun kehittämiseen liittyvät tehtävät
  • Nikula Taina, +358 295 250 202
    E-mail: taina.nikula@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Kestävä kulutus ja tuotanto, Ympäristömerkintä, Julkiset hankinnat
  • Nurmi Eeva, +358 295 250 209
    E-mail: eeva.nurmi@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Kemikaali - ja torjunta-ainelainsäädäntö, erityisesti biosidit, kansainväliset kemikaaliasiat.
  • Papponen Hinni, +358 29 525 0384
    E-mail: hinni.papponen@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Kansallinen ja EU:n kemikaalilainsäädäntö, kansainväliset kemikaaliasiat.
  • Peuranen Else, +358 295 250 225
    E-mail: else.peuranen@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Jätesiirrot, rakennusjätteet, jätteiden käyttö maarakentamisessa, vaaralliset jätteet, paristojen ja akkujen tuottajavastuu
  • Piekkari Leena-Kaisa, +358 295 250 055
    E-mail: leena-kaisa.piekkari@ym.fi
    Expert
    Kiertotaloutta tukevien Green Deal -hankkeiden solmimiseen ja toimintatavan kehittämiseen liittyvät tehtävät.
  • Saarnilehto Merja, +358 295 250 259
    E-mail: merja.saarnilehto@ym.fi
    Director, Moisture and Mould Programme
    Edistää muovihaasteeseen vastaamista, kiertotalouteen siirtymistä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä. Vastaa vastuuministeriön osalta kansallisen muovitiekartan toimeenpanosta, jatkokehittämisestä ja seurannasta yhteistyössä muiden ministeriöiden ja toimijoiden kanssa.
  • Sorasahi Heikki, 
    E-mail: heikki.sorasahi@ym.fi
    Senior Specialist
  • Soveri Ulla-Riitta, +358 295 250 275
    E-mail: ulla-riitta.soveri@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Kemikaaliasiat
  • Sten Sirje, +358 295 250 276
    E-mail: sirje.sten@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Jätehuollon valtakunnallinen suunnittelu, seuranta ja tilastointi, yhdyskuntajätehuolto ja jätemaksut, virkistysalueiden ja satamien jätehuolto, jätealan ympäristövaikutusten arviointi, elinkaariarviot.
  • Särkkä Ella, +358 295 250 308
    E-mail: ella.sarkka@ym.fi
    Senior Officer for Legal Affairs
    Jätelainsäädännön valmistelu, kehittäminen ja toimeenpano
  • Tikkanen Sarianne, +358 295 250 042
    E-mail: sarianne.tikkanen@ym.fi
    Senior Specialist
    Kiertotalous, erityisesti EU-asiat.
  • Toikka Tuulia, +358 295 250 297
    E-mail: tuulia.toikka@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Kansaiväliset kemikaaliasiat, kansallinen ja EU:n kemikaalilainsäädäntö.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback