Emissions and Environmental Risks

Helsinki
Address: Aleksanterinkatu 7, Aleksanterinkatu 7,FI-00023 GOVERNMENT, P.O.Box 35 Government
Fax:


  • Rahnasto Oili, +358 295 250 244
    E-mail: oili.rahnasto@ym.fi
    Ministerial Counsellor
    Yksikön päällikkö

  • Karjalainen Kirsi, +358 295 250 118
    E-mail: kirsi.karjalainen@ym.fi
    Assistant
    Yksikön päällikön ja yksikön avustaminen


  • Auvvin Pirjo, +358 295 250 336
    E-mail: pirjo.auvvin@ym.fi
    Assistant, Legislative Drafting
    Osaston lainsäädäntöhankkeissa avustaminen, PTJ ja lainlaatija
  • Fallenius-Tuurihalme Hanna-Lena, +358 295 250 016
    E-mail: hanna-lena.fallenius-tuurihalme@ym.fi
    Senior Officer for Legal Affairs
    Ympäristönsuojelulainsäädäntö, ympäristönsuojelun ja ympäristölainsäädännön toimeenpano ja ohjaus
  • Haavanlammi Katariina, +358 295 250 072
    E-mail: katariina.haavanlammi@ym.fi
    Legal Adviser
    Ympäristönsuojelulainsäädäntö, ympäristöoikeus.
  • Herranen Noora, +358 50 406 6559, +358 295 250 401
    E-mail: noora.herranen@ym.fi
    Senior Officer for Legal Affairs
    Ympäristönsuojelulainsäädäntöön, erityisesti pilaantuneita maa-alueita koskevaan lainsäädäntöön, liittyvät valmistelutehtävät sekä ympäristönsuojelulainsäädännön toimeenpanon ohjaus ja tukeminen.
  • Huhtala Merja, +358 295 250 088
    E-mail: merja.huhtala@ym.fi
    Senior Officer for Legal Affairs
    Öljyntorjuntalainsäädäntö, öljysuojarahaston pääsihteeri, kansainvälinen öljyvahinkorahasto (IOPC Fund)
  • Lahtela Juha, +358 295 250 371
    E-mail: juha.lahtela@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Ympäristönsuojelun toimeenpano ja ohjaus, ympäristönsuojelun valvonta
  • Lahtinen Tarja, +358 295 250 149
    E-mail: tarja.lahtinen@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Ilmansuojelu, ilmanlaatu , liikennepolttoaineet
  • Laine-Ylijoki-Laakso Tia, +358 295 250 150
    E-mail: tia.laine-ylijoki@ym.fi
    Senior Officer for Legal Affairs
    Ympäristölainsäädäntö, ympäristörikokset
  • Lehikoinen Teemu, +358 295 250 423
    E-mail: teemu.lehikoinen@ym.fi
    Environment Counsellor
    Teollisuuden ja energiantuotannon ympäristönsuojelua koskevien asioiden toimeenpanon valmistelu
  • Lehtosalo Nina, +358 295 250 400
    E-mail: nina.lehtosalo@ym.fi
    Senior Specialist
    Ympäristönsuojelulainsäädännön erityisesti jäte- ja ympäristönsuojelulain toimeenpano, ohjaus ja tuki sekä pilaantuneiden alueiden kunnostaminen.
  • Leskinen Kati, +358 295 250 090
    E-mail: kati.leskinen@ym.fi
    Administrative Officer Inspector
    Öljysuojarahasto, öljyntorjunta, öljyvahingot
  • Pietarinen Aino, +358 29 525 0229
    E-mail: aino.pietarinen@ym.fi
    Senior Specialist
    Ympäristönsuojelun ja ympäristölainsäädännön toimeenpano ja ohjaus
  • Pietilä Sini, +358 295 250 366
    E-mail: sini.pietila@ym.fi
    Legal Adviser
    Ympäristönsuojelulainsäädäntö, ympäristönsuojelun ja ympäristölainsäädännön toimeenpano ja ohjaus.
  • Puheloinen Eeva-Maija, +358 295 250 100
    E-mail: eeva-maija.puheloinen@ym.fi
    Senior Specialist
    Ympäristönsuojelulainsäädännön, erityisesti ympäristövastuujärjestelmiä, koskevan lainsäädännön kehittäminen ja toimeenpano sekä ympäristönsuojelun osalta poikkeusolojen valmiussuunnittelun ja varautumisen kehittäminen.
  • Rinne Sami, +358 295 250 361
    E-mail: sami.rinne@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Ilmansuojelu ja päästöt, paras käyttökelpoinen tekniikka (BAT), ydinenergia ja säteily.
  • Salo-Asikainen Sirpa, +358 295 250 077
    E-mail: sirpa.salo-asikainen@ym.fi
    Ministerial Adviser
    Ilmansuojelu, päästökattodirektiivi
  • Valtavaara Minna, +358 295 250 170
    E-mail: minna.valtavaara@ym.fi
    Senior Specialist
    Ympäristöriskien ja ympäristövahinkojen hallinta ja ehkäiseminen sekä kemikaaliasioiden käsittely ympäristöluvissa ja valvonnassa.

© Copyright Environmental Administration |  Feedback